top of page

Uchylamy wrota #NowyAdres #StrefaNowa



Drodzy,

zagościliśmy w pięknym miejscu: w murach dawnego klasztoru karmelitów bosych przy ul. Kopernika 19 w Krakowie i patrzymy przed siebie 🙂


A spojrzenie wstecz?

Drewniany klasztor i kościół pojawił się na Wesołej w 1606 roku, murowany - wzrastał od 1634 do 1682. Przez wieki w służbie krakowian i Polski. W 1772 roku klasztor i kościół był też świadkiem walk między konfederatami barskimi a Rosjanami. W 1788 klasztor zakupiono dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, a prowadzenie w nim szpitala klinicznego św. Łazarza powierzono siostrom szarytkom. Szpital Uniwersytecki działał tu aż do roku 2019, później - przeniesiony został do podkrakowskiego Prokocimia. Od Uniwersytetu budynek dawnego klasztoru (wraz z wieloma innymi poszpitalnymi, uniwersyteckimi budynkami) zakupiło Miasto Kraków z przeznaczeniem na miejsce animacji kultury, jako część dużego miejskiego planu rewitalizacji „kreatywnej dzielnicy Wesoła”.


Mamy przyjemność i zaszczyt sąsiadować tu z Capellą Cracoviensis, ze Spółdzielnią Muzyczną, a przez podwórko z Apteką Designu i siedzibą KBF. Zapraszamy serdecznie na koncerty, festiwale, warsztaty muzyczne, spotkania!

Comments


bottom of page