top of page

Jarosław Bester

Oleg Dyyak

Vitold Rek

Vanguard Project - ”Recollections of the Past”  [Polska]

 

piątek 28.07.2006, 20.00-21.00, koncert w klubie Alchemia 

Jarosław Bester [Polska] – akordeon
Vitold Rek [Polska/Niemcy] – kontrabas
Oleg Dyyak [Polska/Ukraina] – perkusja

Vanguard project jest eksperymentalną wizją mającą na celu stworzenie na krakowskim Kazimierzu ośrodka skupiającego najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia z Polski, a także ze świata. Koncepcja ta zakłada organizację koncertów w formie otwartej umożliwiającej artystom kreowanie wybranego stylu muzycznego w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu dowolnego składu instrumentalnego. Jednym z najważniejszych ośrodków tej sztuki jest Nowy Jork gdzie można usłyszeć w roli propagatorów muzycznych takie sławy jak: John Zorn, Derek Bailey, Greg Cohen, Anthony Coleman, Dave Douglas, Mark Dresser, Mark Feldman, Erik Friedlander, JohnMedeski, Marc Ribot  oraz Kenny Wollesen.

Jarosław Bester - akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą The Cracow Klezmer Band - jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, a także w Polsce.

 

Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak: John Zorn, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguscik, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky i wielu innych.

Oleg Dyyak - multiinstrumentalista, grający na akordeonie, klarnecie i instrumentach perkusyjnych – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Wcześniej koncertował jako solista oraz kameralista, wykonując utwory z dorobku literatury akordeonowej. Obecnie koncertuje w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu The Cracow Klezmer Band. Z tym zespołem również dokonał szereg nagrań, które ukazały się w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie Tzadik Johna Zorna.

Vitold Rek - łączy w swojej grze tradycje jazzowa z elementami muzyki klasycznej i tradycyjnej. Jest absolwentem Akademii w Krakowie w klasie kontrabasu. W 1975 otrzymał na konkursie Jazz nad Odrą wyróżnienie indywidualne w kategorii solistów. W 1977 został basista zespołów Jana Ptaszyna Wróblewskiego, a latach 1978 81 zespołu Sun Ship. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął wieloletnią współprace z Tomaszem Stańko, z zespołem którego dał się poznać na znanych międzynarodowych festiwalach jazzowych. Od roku 1984 prowadził własne zespoły: Basspace i The Spark. W ankiecie "Jazz Forum" zwyciężał w kategorii kontrabas w 1986 i 1988. W Niemczech kontynuuje swoją działalność jako kontrabasista, kompozytor i producent. Vitold Rek jest docentem w klasie kontrabasu jazzowego w Hochschule für Musik we Frankfurcie nad Menem i w Hochschule für Musik w Mainz. Gra na strunach Corelli.


Freud Bouchard, "Jazz Times" (USA): „wielki muzyk w europejskim teatrze jazzu"
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" (Niemcy): „najbardziej wytworny przedstawiciel swojego instrumentu”
”Jazz Forum” (Polska): „z całą pewnością jeden z najwybitniejszych współczesnych kontrabasistów na świecie”
Elliott Simon, "Klezmer Shack-New Jewish Music" (USA): „jeden z najbardziej zdumiewających basistów, jakich kiedykolwiek słyszałem”


Vitold Rek współpracował w Polsce z Tomaszem Stańko, Ewą Demarczyk, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Slawomirem Kulpowiczem, Janem Jarczykiem, Stanisławem Sojką. W Niemczech z Charlie Mariano, Johnem Tchicai, Albertem Mangelsdorffem, Jasper Van't Hof’em, Karlem Bergerem, Shlomo Carlebachem, Dom Um Romao, Peterem Gigerem, Christofem Lauerem, Emilem Mangelsdorffem, Bobem Degen. Koncertował w całej Europie, a także w USA (San Francisco 1993, ISB Convention Indianapolis 2001) ,w Afryce (Mozambik 1992), Meksyku (2002).

bottom of page