top of page

International Jazz Day Celebration w klubie Strefa

30 kwietnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji w paśmie StrefaJazz odbyła się seria wyjątkowych, akustycznych koncertów. Na scenie krakowskiego klubu Strefa pojawili się artyści wyjątkowi: Stanisław Słowiński Quartet, Franciszek Raczkowski i Mateusz Pałka.


Jako prolog do wydarzenia, 16 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć zespół Nawłoć – krakowski kwartet wykonujący indie jazz. Zespół debiutował na krakowskim Summer Jazz Festiwal w 2022 roku. Ich muzyka oscyluje między tym, co syntetyczne i organiczne, ściśle zaprojektowane i improwizowane, starannie konstruując ramy, które następnie opuszcza. Podobnie, jak roślina, będąca inspiracją dla nazwy, prezentuje naturalne odstępstwa od widocznej geometrycznej reguły. Zespół zagrał wyłącznie swój autorski materiał z tekstami w języku polskim.

Kwintet jednego z najbardziej rozchwytywanych skrzypków jazzowych europejskiej sceny jazzowej - Stanisława Słowińskiego - zagrał w pełni akustyczny materiał. Bez mikrofonów, kabli, wzmacniaczy - muzyka popłynęła ze sceny wprost do słuchaczy, pozbawiona jakiegokolwiek pośrednictwa. W niedzielę 23 kwietnia przestrzeń Strefy przygotowana została tak, aby wykonawcy znaleźli się w centralnym punkcie sali - otoczeni publicznością - tworząc wspólnie niezwykłą atmosferę.Kolejnym wydarzeniem w paśmie (25 kwietnia) był koncert Franciszka Raczkowskiego z projektem Klood. Klood to solowy album Franciszka Raczkowskiego, zawierający szereg improwizacji i kompozycji odnoszących się do twórczości Claude Debussy'ego.

"Z licznych podań wiemy, że Claude Debussy uwielbiał improwizować na rozstrojonych pianinach, i praktykował tę sztukę jako element swojego procesu twórczego. Stymulowała go nieprzewidywalność stroju i mikrotony, być może też unikatowa barwa niektórych instrumentów. Niestety nie mamy zachowanych nagrań jego improwizacji. Chciałem wskrzesić ten wątek, nagrywając szereg impresji na najciekawszych pianinach, z jakimi miałem okazję się zetknąć. W ten sposób powstał Klood - ukłon w kierunku jednego z moich największych muzycznych autorytetów i jednej z największych inspiracji.” – Franciszek Raczkowski o swoim projekcie.


Solowy koncert Mateusza Pałki (28 kwietnia) stanowił emocjonujące zwieńczenie serii wydarzeń związanych z International Jazz Day Celebration. Zachwycał dojrzałą grą, subtelnością, profesjonalnym warsztatem oraz dbałością o każdy dźwięk. W jego pianistyce drzemie duch impresjonizmu i romantyzmu, a jego muzyka emanuje paletą wyrafinowanych dźwięków, bogatą kolorystyką i nieograniczoną przestrzenią, w której współistnieje nieustanne poszukiwanie piękna, zmysłowości i ekspresji.
Comments


bottom of page