top of page
YograiNaik.jpg

Yograj Naik [Goa, Indie]

 

Jest jednym z najważniejszych artystów młodego pokolenia pochodzących z Goa. Yograj Naik jest uczniem znanego sitarzysty Ustada Shahida Parveza. Pod jego opieką Yograj wyrósł na dojrzałego i doświadczonego instrumentalistę.

Jest jednym z najważniejszych artystów młodego pokolenia pochodzących z Goa. Yograj Naik jest uczniem znanego sitarzysty Ustada Shahida Parveza. Pod jego opieką Yograj wyrósł na dojrzałego i doświadczonego instrumentalistę. Jego unikalną cechą jest doskonałe połączenie stylu wokalnego gayaki i struktur rytmicznych laykari. Urodził się w rodzinie muzyków. Jego babka Pirozbai była uczennicą legendarnego mistrza Agra Gharana Ustada Nanhe Khana. Już w młodym wieku Yograj przejawiał wielkie upodobanie do muzyki. Babcia wspierała jego pasję i pomogła w skierowaniu go do Hindustani Classical Music.

Na początku uczył się gry na sitarze od Ustada Karima Khana. W wieku piętnastu lat Yograj dał swój pierwszy koncert, od tego czasu występował na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych w Indiach. Wierzy on, że muzyka nie ma granic, a muzyka dobra należy do całego świata. Z powodzeniem realizował wiele projektów w stylu fusion, łącząc czystą klasyczną tradycję hinduską z jazzem, popem czy rockiem. Skomponował kilkadziesiąt piosenek w używanych w Indiach językach marathi i konkami. Jego utwory są często odtwarzane w All India Radio. Artysta uważa, że ​​nie ma drogi na skróty do sukcesu. Zawsze dąży do doskonałości. A doskonałość jest dla niego ciągłym procesem, jak rzeka, którą płynie, by spotkać ocean rozkoszy.

Yograi reprezentował Goa w kategorii klasycznej muzyki hinduskiej na wielu festiwalach m.in. w Uttar Pradesh, Madhya Pradesh, Himachal Pradesh i Maharashtra. Prowadził wykłady dla studentów indyjskich i zagranicznych. Na koncie ma wiele nagród. Wśród nich m.in. dla najlepszy akustycznego muzyka na Pop Beat Jazz Festival Goa 2001 oraz "Pride of Goa" przyznaną przez Lions Club International. Kilkukrotnie (w 1992, 2005 i 2008 roku) dawał ważne koncerty transmitowane przez wszystkie ważne stacje radiowe Indii. Występował z renomowanymi muzykami, takimi jak  T. Subramaniam, Pandit Ronu Mujumdar Hari Kumar, Collins D 'Cruz.

Artysta wystąpił na Festiwalu w 2018 roku.

bottom of page