top of page

WASSIM IBRAHIM & TOMAS CELIS SANCHEZ [Meksyk/Syria/Polska]

21.08.2020  20:00  koncert  klub Strefa

21.08.2020  12:00  warsztaty  klub Strefa

 

Duet doświadczonych muzyków o różnych fundamentach kulturowych i muzycznych. Perkusista z Meksyku i instrumentalista z Damaszku, oboje na stałe mieszkający w Polsce, zapraszają słuchaczy w muzyczną podróż, podczas której posłuchamy starożytnych melodii z kultur Mezopotamii i Lewantu, w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych dialektach tych krain.

Spotkanie Wassima i Tomasa to opowieść o osobistych inspiracjach każdego z muzyków; to dialog dwójki podróżników, z których każdy ma za sobą zupełnie inną drogę. To echo ich doświadczeń artystycznych, współtworzących język uniwersalny, znak kulturowej różnorodności, wspólne przeżywanie harmonii i piękna. To również – w kontekście bogactwa różnic kulturowych, etnicznych i wyznaniowych – stałe poszukiwanie ścieżek wspólnych.

 

Wassim Ibrahim swoją przygodę muzyczną rozpoczął już w wieku sześciu lat od gry na flecie i oud.  Studiował w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku, gdzie później wykładał m.in. historię muzyki międzynarodowej, oraz w Krakowie na Akademii Muzycznej, gdzie uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej. Uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielkokulturowości za rok 2019 – w docenieniu jego pracy artystycznej, naukowej, społecznej i pedagogicznej. Tomas Celis Sanchez to perkusista o korzeniach kubańskich pochodzący z Meksyku. Tam też ukończył Akademię Muzyczną, a w Polsce mieszka już od ponad dwudziestu lat. Współpracował z takimi muzykami jak (m.in.) John Taylor, Derrick McKenzie (Jamiroquai), Kelvin Sholar, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Paweł Kaczmarczyk, Bernard Maseli, Krzysztof Ścierański.

 

Wassim Ibrahim – oud

Tomas Celis Sanchez – perkusjonalia

bottom of page