top of page
WARSZAWA_WSCHODNIA_Obraz_361[1].jpg

Warszawa Wschodnia  [Polska/Ukraina/Rosja]

Piękny powrót do oryginalnych tradycji śpiewaczych proponują członkowie zespołu Warszawa Wschodnia.

Zespół istnieje od 1999 roku. Wcześniej działał pod nazwą Muzyka z Drogi. Warszawa Wschodnia zajmuje się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem rosyjskich, ukraińskich i polskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych. W swoim repertuarze ma utwory, zbierane przez członków zespołu podczas licznych podróży etnograficznych głównie na ukraińskie Polesie czy do południowo-zachodniej Rosji, a w Polsce – na Kurpie, Kujawy czy Mazowsze. Ważnym źródłem są także polskie, ukraińskie i rosyjskie archiwa muzyczne.

Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej. Za swoją najważniejszą inspirację muzycy uważają kontakt z wiejskimi mistrzami – śpiewakami starego pokolenia, których odwiedzają od wielu lat. Uczą się od nich zarówno pieśni, jak i oryginalnego śpiewania.

W ubiegłym roku zespół wydał dwupłytowy album „Ławeczka”. Jak mówią artystki Warszawy Wschodniej, jest on „opowieścią o wsi Podserednieje, do której podróżowaliśmy w latach 2002-2013, aby słuchać, dokumentować i uczyć się muzyki tradycyjnej od śpiewaków starego pokolenia. Jest to opowieść o niepowtarzalnej muzyce i ludziach, którzy naznaczyli ją swoimi osobowościami, dawnym sposobem słyszenia i doświadczania świata”. Na pierwszej płycie albumu śpiewają pieśniarki ze wsi Podserednieje, na drugiej – członkinie Warszawy Wschodniej.

Członkowie:
Ewa Grochowska
- śpiew
Joanna Górska - śpiew
Anna Jakowska - śpiew
Jagna Knittel - śpiew
Justyna Piernik - śpiew
Taras Shumeyko - śpiew
Cezary Szymański - śpiew
Monika Walenko - śpiew

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page