top of page

Vittoria Agliozzo & I Melannurca Ensemble  [Włochy]

koncert: 17.07.2014 / czwartek / 19.00-20.30

Żydowskie Muzeum Galicja / Galicia Jewish Museum, Kraków, ul. Dajwór 18

Vittoria Agliozzo - urodzona na Sycylii, od wielu lat zajmuje się studiowaniem oraz nauczaniem tańców i muzyki południowych Włoch. Podróżuje, studiuje sztuki teatralne; perkusjonistka i tancerka współpracująca z wieloma zespołami kultywującymi muzykę tradycyjną.

warsztaty tańców południowowłoskich / wstęp wolny

[m.in. tammurriata z Kampanii, pizzica pizzica z Apulii, praktyka i prezentacja instrumentów tradycyjnych]

16.07.2014 / środa / 17.00-18.30

17.07.2014 / czwartek / 17.00-18.30

Żydowskie Muzeum Galicja / Galicia Jewish Museum, Kraków, ul. Dajwór 18

Zapraszamy Was na warsztaty tarantelli prowadzone przez Vittorię Agliozzo, rdzenną Sycylijkę, która od lat nie tylko bada, ale przede wszystkim żywo uczestniczy we włoskiej kulturze tradycyjnej. Taniec i śpiew to jej pasja, którą z radością dzieli się z innymi. Spotkanie z Vittorią to nie tylko możliwość poznania kulturowego fenomenu od źródła, ale – przede wszystkim – wytańczenia dokuczliwego jadu i wprowadzenia do organizmu wielkiej dawki południowowłoskiego słońca!

Spragnionych słońca i pozytywnej, wibrującej energii zapraszamy do udziału w warsztatach śpiewu i tańców tradycyjnych Południowych Włoch... czyli, o co chodzi?
Mówi się, że nazwa 'tarantella' pochodzi od jadowitego pająka, występującego na terenie południowych Włoch. Kąsając ofiarę, tarantula wyśpiewuje specyficzną dla siebie melodię i tylko poprzez odtworzenie jej i zatańczenie, ukąszony jest w stanie usunąć z organizmu pajęczą truciznę. 'Tarantella' to termin określający żywiołowy taniec ludowy nie tylko we Włoszech, ale i w szerszym obrębie morza śródziemnego (m.in. Korsyka, Hiszpania, południe Francji).
Na warsztatach poznacie kilka południowo-włoskich odmian tego tańca. Zwiewną, zalotną 'pizzikę' i energetyczną 'tammuriatę'. Oba tańce wyczulają na interakcję. Są bardzo kontaktowe, choć nie ma w nich prawie kontaktu cielesnego. Podstawą jest dzielenie tej samej, pozytywnej energii, która wytwarza się momentalnie, od pierwszego uderzenia w tamburyn! Taniec to jednak tylko część fenomenalnego obrzędu. Równie ważną rolę pełni tam śpiew. Niejednostajny, polifoniczny przywołuje na myśl przejażdżkę górską kolejką. Zaczyna się spokojnie, lirycznie, by zaraz wybuchnąć feerią dźwięków.

Vittoria Agliozzo - śpiew, perkusjonalia
Francesco Notarfrancresco - perkusjonalia, akordeon, śpiew
Annalisa Chirico - śpiew
Gaetano D’Afiero - śpiew, gitara
Daniele Catino - akordeon
Enzo Ponzio - gitara
Diego Giacometto - skrzypce, śpiew

bottom of page