• Facebook
  • YouTube

The Virtual Village Ensemble / Rosja, Ukraina i Francja

 

Festiwalowa scena In Crudo – to również przestrzeń dla grupy The Virtual Village Ensemble («Виртуальная деревня» / „Wirtualna wioska”) z Moskwy, Kijowa i Paryża.

Szeroki jest obszar poszukiwań artystycznych rosyjsko-ukraińskiej formacji; praktykują i rekonstruują m.in. archaiczne pieśni tradycyjne dorzecza Dniepru i Wołgi. Artyści mają na koncie współpracę m.in. z Siergiejem Starostinem i ukraińską grupą Derevo.

 

Zespół ma historię niezwykłą. Dawno temu, jego członkowie – jako studenci moskiewskiego konserwatorium – pojechali na wieś, by w ramach praktyk nagrywać pieśni w wykonaniu ludowych pieśniarek i zafascynowali się autentycznym folklorem. Próbowali wykonywać zapisane wówczas utwory, występując w zespole konserwatorium; po ukończeniu studiów rozjechali się do różnych miast, krajów i nie widzieli się przez wiele lat. Spotkali się ponownie z okazji dwudziestej piątej rocznicy powstania zespołu i postanoowili wznowić działalność atystyczną nie unikając dobrodziejstw nowoczesnych technologii komunikacji... Zespół ćwiczy w „wirtualnej przestrzeni”, a fizycznie spotyka się raz na jakiś czas, podczas kilku sesji roboczych w ciągu roku. Wtedy to wymyślone wcześniej rozwiązania artystyczne są dopracowywane i przekładane na muzyczną rzeczywistość. The Virtual Village Ensemble wystąpił podczas wielu festiwali. Zagrał trasę koncertową w miastach Ukrainy, Rosji i Francji.

Muzyka, którą proponują przywołuje autentyczne, tradycyjne brzmienia. Do tego: niezwykły repertuar, mistrzowskie opanowanie rzadkich instrumentów muzycznych, tradycyjne stroje, koncepcyjne wykorzystanie przestrzeni scenicznej – to wszystko odróżnia Virtual Village od wielu innych grup. Spotkania z dawnymi mistrzami, ostatnimi przedstawicielami wiejskiej tradycji, są dla nich nie tylko wglądem w tajniki rzemiosła, ale także źródłem niesłabnącej inspiracji.

 

Olga Gnievsheva (Rosja) – śpiew

Svetlana Kontzedalova (Rosja) – śpiew

Olga Lapshina (Rosja) – śpiew

Olga Velichkina (Rosja/Francja) – śpiew

Nadieżda Zulanova (Rosja) – śpiew

Svetlana Kontsedalova (Ukraina) – śpiew

Alexander Polyachok (Ukraina) – śpiew

Dmitro Polyachok (Ukraina) – śpiew

Maria Polyachok (Ukraina) – śpiew

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2019 roku.

© Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie. | 2020