top of page
Viguela_fot_Alfredo_Moreno.jpg

Vigüela [Hiszpania]

 

Członkowie zespołu Vigüela prezentują swą twórczość z pasją, radością i entuzjazmem, odwołując się do własnej, lokalnej kultury, kultywując tradycyjne style i techniki. Od trzydziestu lat pracują nad tradycyjną twórczością ze swego regionu – Kastylii-La Manchy, południowej części płaskowyżu iberyjskiego, w sercu Hiszpanii, głównego krajobrazu kultowego Don Kichota z Manczy, znanego z legendarnej powieści Miguela de Cervantesa.

Od 2014 r. członkowie Vigüeli kładą większy nacisk na wykonywanie muzyki tradycyjnej, podejmując dalsze kroki w próbach odzyskiwania i przywracania archaicznego lokalnego języka muzycznego. Juan Antonio Torres i jego siostra Carmen mieli to szczęście, że urodzili się i wychowali w rodzinie muzyków. Ich ojciec był profesjonalnym perkusistą, a Juan Antonio kontynuował ten rodzinny obyczaj i także zaczynał jako perkusista. Pod wpływem miłości do muzyki tradycyjnej  nauczył się grać na gitarze i innych instrumentach. Także na skutek tejże miłości w 1986 roku, w wieku 20 lat, założył Vigüelę, wraz z siostrą, Carmen, oraz kilkoma innymi przyjaciółmi ze swej wioski El Carpio de Tajo w prowincji Toledo.

W kwietniu 2016 roku znana brytyjska wytwórnia ARC Music wydała ich, ostatni póki co, album „Temperamento”. W ostatnich latach artyści koncertowali m.in. w Hiszpanii, Norwegii, na Węgrzech, w Szwecji i Niemczech. W 2017 roku wystąpili w Szwajcarii, na Cyprze, w Polsce i Wielkiej Brytanii (podczas festiwalu WOMAD).

Juan Antonio Torres – śpiew, gitara, rebek, bębenek obręczowy
Luis García Valera – śpiew, gitara, lutnia bębenek obręczowy
Mari Nieto – śpiew, bębenek obręczowy
Carmen Torres – śpiew, bębenek obręczowy

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2018 roku.

bottom of page