top of page

Varsovia Manta  [Polska]


Rotunda, noc 27/28 lipca (niedziela/poniedziałek) 2008, ok. godz. 0.00


o repertuarze...

"Tak jest od wielu lat, przynoszę melodie zasłyszane i zostają te, które potrafię zagrać 'z głowy', te które zakorzeniają się same, bo takie mają dla mnie boską iskrę geniuszu. Po drodze, w pociągu lub najczęściej za kierownicą rodzi się tekst. Potem gramy te kilka 'nowych' motywów; nabierają kształtu i koloru właściwego całej kapeli. W tej postaci wędrują często kilka lat przez świat, wszędzie, gdzie gramy przez całe swoje dorosłe życie. Między nami Słowianami jest inaczej, niż wśród Indian. Nie musimy wnikliwie analizować płyt, dźwięków, żeby zachować ich niepowtarzalny urok i klimat. Co innego zachwyca. Wystarczy sięgnąć do głowy po te perełki, które Bóg jeden wie, skąd się tam wzięły - no i być między ludźmi..."

o ideologii...

"Nie jesteśmy misjonarzami, archeologami. Niczego nie odkrywamy, niczego nie niszczymy. Jesteśmy pasjonatami dźwięków, które podświadomie bierzemy za 'swoje'. Jeśli komu z nami po drodze?..."

o uprawnieniach...

"Nie potrafię polemizować z klanem wiedzących, ratujących od zagłady, kultywujących...; wskazujących, co mi wolno, czego nie, a co powinienem w muzyce, co jest profanacją i świętokradztwem. Gdybym był wytrawnym etnomuzykologiem, myślę, że nigdy nie sięgnąłbym z radością po instrument. Owszem, mierzi mnie nazywanie McDonalda - restauracją, plastiku - drewnem, celuloidu - życiem, a estradowej choreografii - emocjami".

[Marek Kaim, Varsovia Manta]

Skład zespołu:

Marek Kaim - śpiew, akordeon, quena, instrumenty perkusyjne

Piotr "Korzeń" Korzeniowski - trąbka

Mirek Łączyński - bas

Zbyszek Szularz - gitara

Artur Chaber - perkusja

bottom of page