Ural Pop [Norwegia / Finlandia]
Niezwykłe spotkanie w kręgu muzycznego eksperymentu opartego na pieśniach Saamów/Lapończyków i brzmieniowych wpływach ugro-fińskich. Torgeir Vassvik z nowym składem – Kristiiną Ilmonen i Rauno Nieminenem połączyli głęboką wiedzę i wykonawcze mistrzostwo, by nadać dawnym tradycjom nowe, współczesne brzmienie.
Projekt Ural Pop to ciągła eksploracja i improwizacja, w której główną rolę odgrywają archaiczne formy wykonawcze, instrumenty i dźwięki, a fundament stanowi najstarsza regionalna tradycja muzyki ludowej.
Torgeir Vassvik to pieśniarz ludu Sami i norweski kompozytor. Pochodzi z dalekiej północy. Łączy technikę śpiewu joik ze śpiewem gardłowym, tradycyjnymi instrumentami, gitarą oraz dźwiękami przyrody. Jest autorem dwóch albumów „Sáivu” (2006) i „Sápmi” (2009), a także członkiem kwartetu Global Fever Orchestra oraz jego własnej grupy Vassvik. Czerpie natchnienie z rytualnych, szamańskich form wokalnych i perkusyjnych. W tym roku był jednym z najważniejszych artystów Rudolstadt Music Festival. Odbył też trasę koncertową z tancerką Hallgrim Hansegård oraz przedstawieniem „Leahkit”, które zebrało doskonałe międzynarodowe recenzje. W jego muzyce królują zapętlenia rytmiczne w nieparzystym lub niestandardowym metrum oraz elastyczna ekspresja pozostawiająca sporo miejsca na improwizację. Do stworzenia projektu Ural Pop zainspirowały go najstarsze znane nagrania joik.
Kristiina Ilmonen – muzyk, kompozytorka, badaczka skoncentrowana szczególnie na tradycyjnych instrumentach dętych i perkusyjnych. Uznawana za pionierkę fińskiej folkowej muzyki współczesnej. Współpracowała z grupami Ottopasuuna, Suomussalmiryhmä, Utua, The Helsinki Koto Ensemble, Suunta. Rauno Nieminen to fiński multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów i muzykolog. Gra na kantele, jouhikko, lirze i wielu innych instrumentach. Jego długa muzyczna kariera rozpoczęła się w grupie Primo ponad trzy dekady temu Potem grał też m.ion. w Jouhiorkesteri. Muzyków wspiera Audun Strype – opiekun techniczny, który od lat 80.realziował koncerty wielu wykonawców, wśród których byli m.in. the Mortal, Agnes Buen Garnås, Nils Økland, Maja Ratkje, Arve Henriksen.
Tradycja pieśni ludu Saami – joik – praktykowana przez Torgeira Vassvika z zachowaniem tradycji brzmieniowych języka ludu Saami, wpisanego do Czerwonej Księgi UNESCO – Języków Zagrożonych.
Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.