Twinkle Brothers
Trebunie-Tutki
Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki [Jamajka / UK / Polska]
Rynek Główny, 24 lipca (piątek), godz. 20.30 / wstęp wolny
W tym międzykulturowym dialogu, uczestniczą jamajscy rastamani oraz tatrzańscy górale – legendarna gwiazda jamajskiego roots reggae oraz Trebunie-Tutki – zespół, który przeszedł ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertującą i docenianą na największych festiwalach muzyki świata w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Trebunie-Tutki od lat są uznawani za ambasadorów polskiej kultury i inicjatorów jednego z najciekawszych zjawisk artystycznych powstałych na styku gatunków muzycznych.
„Dojrzeliśmy, by stworzyć zupełnie nową muzykę, w pełni autorską wizję z osobistym, ważnym przekazem dla świata. Przekazem radosnym i optymistycznym. Głosimy pochwałę życia i radość ze spotkania z drugim człowiekiem w przyjaźni i pokoju. Nawet bawiąc się i radując można zachować swoją godność i honor, nie wyzbywając się szacunku dla własnych korzeni”.
To niezwykłe spotkanie międzykulturowe - zainicjowane i wydane w Polsce przez wytwórnię Kamahuk, prowadzoną przez inicjatora spotkania, dziennikarza world music i reggae Włodzimierza Kleszcza - dokumentują wspólne płyty,: Higher Heights, Comeback Twinkle 2 Trebunia Family, (6. miejsce na liście WMCE EBU), Our Twinkle Home, W Sherwood, The Best Of oraz ostatni album: Songs of glory / Pieśni chwały wydany przez Agorę. Trójkolorowe słońce, będące znakiem tego dialogu świeci pełnym blaskiem. Produkcji muzycznej wielu wspólnych nagrań dokonali mistrzowie dubu w studiach na Jamajce i w Londynie.
Twinkle Brothers / Jamajka / UK
Legenda roots reggae. Zespół założony przez dwóch braci Normana i Ralstona Granta w gettcie Falmouth leżącym na północnych wybrzeżach Jamajki. W latach 70. założyli swoją własną wytwórnię płytową, w której wydali ponad 60 albumów. Koncertowali wielokrotnie w USA , Europie i Afryce. Grali na festiwalach narodowych i międzynarodowych: Essential Festival w Brighton, Bob Marley Days, Reggae on the River, Sunsplash, Reggae in the Park, The Hemp Festival, Roots Mountain Festival, Monterey Bay Reggae Fest, Helsinki Reggae Festival, Holland's Reggae Eruption, festiwalach w Kanadzie, Hiszpanii, Niemczech.
skład zespołu:
Norman Grant – śpiew, instrumenty perkusyjne
Ralston Grant – śpiew, gitara
Della Grant – śpiew
Dub Judah Julius Samuels – śpiew, gitara basowa
Black Steel Errol Nicholson – śpiew, gitara
Barry Prince – zestaw perkusyjny
Arom Shamash – instrumenty klawiszowe
Derek Demondo Fevrier – dub master
Trebunie-Tutki / Polska
Muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nie tracąc nic ze swojego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej oraz reprezentujący Polskę m.in. na Expo w Portugalii i Japonii. Trebunie-Tutki jako jedyny dotychczas zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą nową muzykę górlaską. Rozwijają i wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. We współpracy z Adrianem Sherwoodem z Londynu, chórem afrykańskim, Twinkle Brothers i Włodzimierzem Kiniorskim powstała płyta ,,W Sherwood”, którą w Polsce nominowano do Fryderyka, a w Europie uznano trzecią płytą dziesięciolecia listy Europejskiej Unii Radiowej. Płyta zespołu "Góralsko siła" cieszy się niesłabnącym powodzeniem i uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK 2008. Album "Tischner" Trebuniów-Tutków i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty i również dwie nominacje do FRYDERYKA. Ostatnio twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.
skład zespołu:
Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, instrumenty pasterskie
Władysław Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, fujary, koza podhalańska
Anna Trebunia-Wyrostek – śpiew, basy podhalańskie
Jan Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, altówka
manamegent: Anita Rysiewska, www.trebunie.pl