top of page
Trad.Attack_Photo_Rene_Altrov.jpeg

Trad.Attack!  [Estonia]

 

„Są roztańczeni i nie znają granic, to jest twórczość pełna inwencji, przełamująca bariery gatunkowe, co sprawia, że to jest prawdziwa muzyka” – ekscytował się ich twórczością John Robb z portal / magazynu Louder Than War. „Są doskonałym przykładem przyszłości folku” – dodawał  Aengus Finnan – dyrektor wykonawczy Folk Alliance International. Helen Sildna, szefowa konferencji Tallinn Music Week podsumowywała aforystycznie: „Ich muzyka jest jak kula ognia, jak świeży sok grejpfrutowy, przywracają życie – trzeba ją stosować każdego ranka!”.

Mowa o grupie Trad.Attack! To jeden z najciekawszych dziś zespołów na estońskiej scenie muzycznej. Jego członkowie dają żywiołowe i dynamiczne koncerty, choć są zaledwie triem, wykorzystującym akustyczne instrumentarium. Debiutowali przed dwoma laty, na koncie mają jednak już kilka estońskich nagród muzycznych i udane koncerty od Stanów Zjednoczonych po Malezję. Inspiracje czerpią zarówno z archiwalnych nagrań muzyki tradycyjnej, jak i ze współczesnych nurtów. Wszyscy w trio śpiewają, a we wspomnianym instrumentarium znajdziemy zarówno estońskie dudy czy drumlę, jak też saksofon, gitarę akustyczną czy perkusję.

Sandra, Jalmar i Tõnu dobrymi przyjaciółmi są od dawna, byli aktywni na estońskiej scenie muzycznej już od kilkunastu lat. Sandra, żyjąca od dzieciństwa w otoczeniu muzyki tradycyjnej po raz pierwszy wzięła do ręki estońskie dudy, gdy miała trzynaście lat. Jalmar należy do mniejszości Seto. To mała społeczność w południowej Estonii, która ma swą odrębną kulturę, której szczególnym wyznacznikiem jest tradycyjny śpiew. Prababka Jalmara, Anne Vabarna, była jedną z najbardziej znanych śpiewaczek ludowych w Estonii. Z kolei ojciec Tonų był dyrygentem orkiestry dętej, więc Tonu zaczął naukę gry na instrumentach już w dzieciństwie.

Postanowili grać tylko dla zabawy, zrobić „coś innego” z muzyką ludową. Wielką było dla nich niespodzianką, gdy ich pierwszy utwór, „Kooreke” stał się w Estonii hitem. Pierwsze sukcesy koncertowe potwierdziły, że ten eksperyment ma sens. Dziś już nikt w to nie wątpi…

Zespół tworzą:
Sandra Sillamaa
– dudy estońskie, drumla, saksofon, śpiew
Jalmar Vabarna – dwunastostrunowa gitara akustyczna, śpiew
Tõnu Tubli – perkusja, instrumenty perkusyjne, śpiew

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page