top of page

Teatr Rodzinny Hałasów - "Zegar bije"  [Polska]

Rodzinne przedsięwzięcie, któremu przewodzi jeden z weteranów, ale i największych autorytetów polskiej sceny muzyki etnicznej, folkowej, tradycyjnej.

„Zegar bije” to spektakl wywiedziony z tradycji kolędniczego „wertepu” – wędrownego przedstawienia granego od wsi do wsi, od chałupy do chałupy, od człowieka do człowieka. Czułego na reakcję widza i dla widza czułego. To liryczna opowieść o śmierci, miłości, wędrowaniu. Każda scena to nowa historia, grana na tle starych sztandarów i wyszywanek, przetykana muzyką i dźwiękonaśladowczą narracją wykonywaną „na uszach” widza – by go oczarować, omamić, porwać w świat wyobraźni ludycznej, prostej, pełnej smaku i bezpretensjonalności.

W spektaklu brzmią pieśni dziadowskie zebrane przez Jacka Hałasa, muzyka napisana i zaaranżowana przez niego na sześcioosobową rodzinną orkiestrę. Rodzina Hałasów pojawia się w nietypowej, aktorskiej odsłonie.

Alicja i Jacek Hałasowie to postaci doskonale znane na polskiej scenie muzycznej. Od lat do głębi przejęci ludowymi tradycjami muzycznymi, tanecznymi, inspiracji szukają w pieśniach dziadowskich, muzyce wiejskiej, tańcach korowodowych. Związani z wieloma ważnymi zespołami sceny folkowej, m.in. Bractwem Ubogich, kapelą Muzykanci, poznańskim Domem Tańca, teatrami Węgajty i Strefa Ciszy; sam Jacek Hałas grywał też m.in. w grupach Lautari, Transkapela, Ket Jo Barat.

Członkowie:
Jacek Hałas
- śpiew, akordeon, lira korbowa
Alicja Hałas - bęben, tapan, gordon
oraz:
Julia, Antoni, Jonasz i Jakub Hałasowie

Reżyseria: Dariusz Skibiński

Artyści wystąpili na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page