top of page
TaRuta_band_2[1].jpg

TaRuta  [Ukraina]

Pochodząca z Kijowa grupa TaRuta jest czołowym przedstawicielem ukraińskiej sceny world music.

Oryginalny pomysł na brzmienie i energia bijąca z muzyki zespołu sprawiły, że w ciągu sześciu lat swojego istnienia dwukrotnie był laureatem ukraińskiego festiwalu muzycznego Chervona Ruta. TaRuta z powodzeniem prezentowała się na zagranicznych festiwalach, wśród których był i polski – „Z wiejskiego podwórza”, odbywający się we wsi Czeremcha na Podlasiu.

Założycielami i liderami zespołu są folkloryści i etnografowie Ievgen i Olena Romanenko. Towarzyszą im profesjonalni, świetnie grający instrumentaliści. TaRuta zdefiniowała swoje zdecydowane brzmienie podczas pierwszego ważnego koncertu na międzynarodowym festiwalu muzycznym Kraina Marzeń w 2008 roku w Kijowie. Dwa lata później ukazał się debiutancki album zespołu „Born in Love”. Przyniósł piękne pieśni, wywodzące się z ludowej tradycji, zaśpiewane z tradycyjną manierą, osadzone w mocnym, porywająco energetycznym rockowym brzmieniu.

W 2012 roku po zmianie składu grupa postanowiła nieco udoskonalić swoje brzmienie, otwierając się również na współczesne eksperymenty muzyczne. Efektem tego było powstanie drugiego albumu „EthnoLab”, na którym pojawiają się nowe rozwiązania aranżacyjne. Ważnymi elementami brzmienia stały się improwizacje fortepianowe Romana Kolyady i elektroniczne dźwięki, które generował DJ Igor Liodin.

Pod koniec 2013 roku, wraz z początkiem rewolucji na Majdanie, zespół wziął czynny udział w działaniach społecznych. Muzycy robili wszystko co możliwe, by wesprzeć protestujących rodaków. W wyniku tych doświadczeń wiosną 2014 roku TaRuta nagrała i opublikowała nową epkę zatytułowaną „Celestial Hundred”.

Członkowie:
Ievgen Romanenko
- śpiew, gitara
Taras Kozak - perkusja, instrumenty perkusyjne, ksylofon
Rostislav Mamadloikov - gitara
Oleksandr Atamas - gitara basowa
Igor Liodin - DJ, beatmaker, sound producer
Yaryna Tovkailo - ludowe instrumenty dęte
Roman Kolyada - fortepian

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page