top of page

M. Miecznikowski

J. Słowińska

TANGO MODERNE – Joanna Słowińska i Maciej Miecznikowski  [Polska]

 

30.07 [piątek] – PWST – Scena im. St. Wyspiańskiego - 20.00

 

Największe polskie przedwojenne wydawnictwo fonograficzne: Syrena Rekord zarejestrowało ok. 2200 utworów w rytmie tanga... Lata trzydzieste to eksplozja popularności gatunku, próba uniezależniania się „polskiego tanga” od kompozycji zewnętrznych, ale też proces skonwencjonalizowania formy.

 

W koncercie Tango Moderne zabrzmią kompozycje mistrzów gatunku (H. Wars, A. Gold, Z. Białostocki, J. Petersburski) do tekstów wybitnych poetów (m.in. J. Tuwim, M. Hemar). Tango Moderne to również nawiązanie – w nowatorskich aranżacjach, współczesnych kompozycjach i tekstach – do barwnych kulturowo muzycznych tradycji II Rzeczpospolitej: motywów klezmerskich, cygańskich i tradycji rosyjskich romansów.

Słowińska i Miecznikowski? Wulkan energii, muzyczna charyzma, profesjonalizm. W zdwojonej sile. Duet, jakiego nie było. Nawet przed wojną... Tango Moderne - skonwencjonalizowana w dobie rewii i kinoteatrów formuła tanga i romansu – zyskuje nowe brzmienie!
 

Joanna Słowińska 

Miłośnikom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Z autorskimi recitalami występowała w większości krajów Europy i w USA na prestiżowych scenach i festiwalach (m.in. NY Broadway Symphony Space, Chicago Culture Center). Koncertuje z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów. Współpracuje z Zygmuntem Koniecznym (Konieczny w teatrze Staniewskiego, Serce moje  gram, Norwid – Bal, Noc listopadowa). Laureatka wielu prestiżowych festiwali (m.in. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja [1999, 2004, 2005], Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu [2004], Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu [finalistka Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album Możesz być]), laureatka Akademii Fonograficznej ZPAV. W plebiscycie Polskiego Radia Nowa Tradycja jej solowe płyty wyróżniono tytułem Folkowej Płyty Roku (Live in Alchemia [2005], Możesz być [2008].

Maciej Miecznikowski

Charyzmatyczny wokalista, muzyk, z wykształcenia śpiewak operowy (bas), absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, uprawiający wszystkie gatunki muzyczne - od śpiewu chóralnego poprzez punk i blues (m. in. przez rok był wokalistą Pudelsów). Lider zespołu Leszcze, z którym zdobył m. in. Nagrodę Dziennikarzy (KFPP Opole 2002 - "Ta dziewczyna") oraz Nagrodę Publiczności (KFPP Opole 2008 - "Tak się bawi nasza klasa"). W 2005 roku wydał solowy album z piosenkami Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Zielińskiego - "Czarodzieje". Od marca 2008 prowadzi bijący rekordy oglądalności program rozrywkowy "Tak to leciało" (TVP2).

Skład zespołu:

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Maciej Miecznikowski – śpiew
Kamil Barański – instrumenty klawiszowe
Mikołaj Blajda – kontrabas
Wojtek Fedkowicz – perkusja

Leszek Hefi Wiśniowski - sax/flet

bottom of page