top of page
Tamara_Obrovac_Tranhistria_Ensemble_Phot

Tamara Obrovac & Transhistria Ensemble [Chorwacja]

 

Twórczość, którą proponuje artystka to inspirowany etnicznie współczesny jazz śródziemnomorski, który pozostaje pod wpływem wielu tradycji muzycznych i dialektów, szczególnie tych związanych z chorwackim wybrzeżem Istrii.

„Jazz to dla mnie wolność, a korzenie to moja wewnętrzna prawda” – mówi Tamara Obrovac, kompozytorka i flecistka, pochodząca z chorwackiego miasta Pula. Należy ona do grona najoryginalniejszych artystów europejskiej sceny etnojazzowej.
 

Artystka pojawi się na czele formacji Transhistria Ensemble. Jej nazwa odwołuje się do kultury i tradycji (Histria to starożytna nazwa Istrii), a proponuje ona wyjątkową i namiętną muzyczną podróż w czasie i przestrzeni. Dyskografia zespołu to świetnie przyjmowane albumy – zarówno studyjne jak i koncertowe. W działającym już od kilkunastu lat międzynarodowym kwintecie spotykają się, pod wodzą Tamary Obrovac, artyści ze wszystkich „istryjskich” krajów: a więc nie tylko Chorwacji, ale też Słowenii i Włoch. Siłą ich wspólnej kreacji są wyjątkowe interpretacje wokalistki na tle niezwykle harmonijnie i niesztampowo grających instrumentalistów. Uwagę publiczności i recenzentów zwraca znakomita współpraca członków zespołu, którzy proponują muzykę jednocześnie wyrafinowaną i pełną lekkości, zdyscyplinowana i spontaniczną. Liderka ma na koncie także różne inne artystyczne doświadczenia. Stawała m.in. na czele autorskiego tria i kwartetu, współpracowała z Georgiem Kusztrichem. Najnowszym albumem Transhistria Ensemble jest opublikowana w ubiegłym roku płyta „Live @ ZKM”.

Tamara Obrovac – śpiew, flet poprzeczny, kompozycje

Uroš Rakovec, guitar – mandola

Žiga Golob – kontrabas

Fausto Beccalossi – akordeon

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2019.

bottom of page