top of page

Burdon

A. Broda

Muzykanci

SZTETL: Burdon / Ania Broda / Muzykanci  [Ukraina / Polska]

21 VII 2013, niedziela | 19.00 | Synagoga Tempel | Kraków | ul. Miodowa 24

Burdon (Ukraina)

BURDON specjalizuje się w wykonywaniu muzyki Karpat, ale źródła jego inspiracji to przestrzeń niemal całej Europy: od Skandynawii po Bałkany. Repertuar grupy opiera się jednak przede wszystkim na tradycyjnej muzyce z Ukrainy, Węgier i Rumunii. Muzyka Burdonu to dawne pieśni i melodie we współczesnych aranżacjach, świat pełen energii, uroku, pasji, miłości i mistyki. Wiele utworów zostało zaczerpniętych z lokalnych tradycji grup etnicznych zamieszkujących Karpaty: Łemków, Bojków i Hucułów. Z wielokulturowej mozaiki Burdon tworzy swój własne, niepowtarzalne brzmienie w oparciu o kobiecy śpiew, skrzypce, buzuki, lirę korbową, szwedzką muraharfę, drumlę, mandolinę, kontrabas i perkusję... Swą dziesięcioletnią działalność zespół podkreślił wydając swój czwarty album „Diwycia” (Dziewica), który mieści w sobie intrygujące i dynamiczne, zabawne i dramatyczne, czarujące i mistyczne historie o dziewczętach. Dziewczętach: zza Dniepru i spod Tarnopola, z Podola i z Polesia. Dziewczętach ukraińskich, macedońskich, rumuńskich, cygańskich, greckich i tureckich... Zespół koncertował m.in. na Ukrainie, w Polsce, na Węgrzech, w Estonii, Niemczech i Kanadzie.

 

Olena Yeremenko – skrzypce, moraharpa, śpiew, mandolina, viori cu goarna
Oksana Hryńko – śpiew, akordeon, fujara
Dana Bonczuk – śpiew
Michaił Kaczalow – fidel
Liubomyr Iszczuk – duży bęben, darbuka, daf, mandolina, drumla, didgeridoo, lira korbowa
Iwan Ohar – kontrabas
Rost Tatomyr – buzuki, śpiew, saz, slide-guitar

 

 

Ania Broda (Polska)

Wokalistka, cymbalistka, multinstrumentalistka; współtwórca Kapeli Brodów, z którą nagrała 5 płyt. Jej najnowszy – autorski album: „A ja nie chcę spać", inspirowany wierszami polskich poetów (m.in. Danuta Wawiłow, Dorota Gellner, Natalia Usenko , Teofil Lenartowicz, Włodzimierz Słobodnik, Witek Broda). Artystką charyzmatyczna i wszechstronna; współtworzy projekty muzyczne o rozległej stylistyce: od rekonstrukcji polskiej muzyki tradycyjnej, poprzez projekty sakralnej, piosenkę autorską, po jazz i muzyczne eksperymenty. Bierze udział w projektach teatralnych (m.in. Teatr Polski w Warszawie, Instytut Teatralny w Warszawie, Państwowy Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Lalek w Olsztynie). Jest autorką muzyki do spektakli, prowadzi warsztaty wokalne. Współpracowała z Programem 2 Polskiego Radia i z Telewizją Polską. Wykonywała partie wokalne w widowisku "Pamiętam. Katyń 1940" Łukasza Rostkowskiego L.U.C-a.

* warsztaty głosowe | tradycyjne pieśni polskie | prowadzi: Ania Broda

--> Magazyn Kultury | Kolanko | Kraków | ul. Józefa 17 | wstęp wolny
18.07 : : : 16.30-18.00

20.07 : : : 13.30-15.00

Na repertuar Ani składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, które wykonuje z zachowaniem wykonawczych manier pierwowzoru.

Muzykanci (Polska)

Jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Grupa doceniona przez krytyków i publiczność. Laureaci wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Grand Prix festiwalu Euro Folk. Ich debiutancki album "MUZYKANCI" został nagrodzony tytułem Folkowego Fonogramu Roku, a w 2012 roku - w plebiscycie internautów zorganizowanym przez Polskie Radio został wybrany najlepszą folkową płytą spośród wszystkich wydawnictw nominowanych i nagrodzonych w czternastoletniej historii konkursu na Folkowy Fonogram Roku. Muzykanci koncertowali na scenach Polski i Europy (m.in. Niemcy, Szkocja, Czechy, Dania, Szwecja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, Macedonia, Białoruś). Po kilkuletniej przerwie zespół wznowił działalność. Grupa inspiruje się muzyką łemkowską, węgierską, bałkańską, cygańską i żydowską, ma w repertuarze pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski. Kolejne płyty zespołu to: "A na onej górze..." - zawierająca głównie polskie ballady ludowe, album kolędowy "Gore Gwiazda" oraz "Muzykanci i Hradistan" – nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jerzego Pavlicy. Muzykanci mają też za sobą liczne nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i innych europejskich nadawców. W 2012 zespół koncertował na renomowanych festiwalach etno i world music: Nowa Tradycja (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Brave Festival (Wrocław), Ethnoport (Poznań).

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Jan Słowiński – altówka, basy, śpiew
Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, drumla
Alicja Hałas – bęben obręczowy, gordon

"Ktoś powiedział, że folk jest modny, ale nie jest modą. Niezależnie od zabaw słownych, w ową modę nie wpisują się Muzykanci. Są po prostu ponad tym".

[Tomasz Janas, "Gazeta Wyborcza"]

bottom of page