top of page

SZKOŁA NA ROZSTAJACH

1. Sesja oberkowa / warsztaty polskich tańców wirowych

--> Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Kraków | Plac Wolnica 1
: : : 15.07 : : : 18.30-20.30

: : : 16.07 : : : 18.30-20.30

: : : 17.07 : : : 18.30-20.30
 

W trakcie warsztatów oberkowych można od podstaw nauczyć się najbardziej 'zakręconego' tańca Europy :) !! Obertas, mazurek, okrąglak, owijok, wyrywany czyli po prostu oberek był tańczony jak Polska długa i szeroka. Przez lata nieobecny na parkietach, teraz powraca ze zdwojoną energią, porywając swoim transowym charakterem. W trakcie spotkań skupimy się na tradycyjnej formie oberka, trójmiarowym metrum mazurkowym, interakcji tancerzy z muzyką i między sobą. Pomogą w tym ćwiczenia rytmiczne, praktykowanie obrotów solo i w parach w kierunkach ze słońcem i pod słońce, podążanie para za parą i współdziałanie wszystkich par tanecznych. Uczestnicy będą również mieli okazje zapoznać się z melodiami, ucząc się je śpiewać oraz poznając najciekawsze teksty śpiewane do melodii mazurkowych. Zajęcia poprowadzą muzykanci uczący się tańca i muzyki od wiejskich mistrzów zamieszkujących rejony północnej Małopolski (mikroregion kajocki). Muzyka podczas warsztatów będzie wykonywana na żywo.
 

Kulminacją Sesji Oberkowej będą piątkowe warsztaty (19.07): 'Mazurki' oraz NOC TAŃCA (19.07) z udziałem mistrzów i adeptów – w klubie festiwalowym Magazyn Kultury | Kolanko | ul. Józefa 17

21.00 | Magazyn Kultury | Kolanko | Kraków | ul. Józefa 17

NOC TAŃCA – zabawa taneczna z udziałem mistrzów i adeptów; okazja do wykorzystania w praktyce umiejętności nabytych podczas festiwalowych kursów warsztatowych; wystąpią m.in. Maria Siwiec (śpiew), Jan Gaca (skrzypce), Jacek Hałas (akordeon), Jidder Trio (Szwecja), Stefan Groot Trio (Dania) i in.

2. ŻyWa PRACOWNIA – warsztaty tradycyjnego rzemiosła

--> ŻyWa Pracownia I Kraków I ul.Bartosza 1

Rzemiosło Północy – Dalahast – szwedzka zabawka, 15.07: 17:00-18:30

Rzemiosło Północy – Skandynawskie Hafty, 16.07: 18:30-20:30

Grafika Północy, 17.07: 18:30-20:30

Rzemiosło Północy – Rosemaling – norweskie malowidła na drewnie, 18.07: 18:00-19:30

Rzemiosło Północy – Skandynawskie wycinanki, 19.07: 18:00-19:30

3. INSTRUMENTY LUDOWE | WARSZTATY – TARGI – PREZENTACJE
liry korbowe / chordofony smyczkowe / bębny obręczowe / instr. pasterskie i in.

--> Rynek Główny | Kraków | wstęp wolny
21.07 : : : 11.00-18.00


Targi Instrumentów Ludowych – to dla mieszkańców Krakowa, turystów z Polski i ze świata niezwykła okazja zapoznania się z tajnikami budowy instrumentów ludowych, możliwość zakupienia instrumentów trudno dostępnych, okazja spotkania z mistrzami budowniczymi i lutnikami oraz – na miarę możliwości i talentu – spróbowania swoich sił w grze na wybranych instrumentach.
Targi Instrumentów Ludowych – to forum skupiające budowniczych instrumentów, muzyków, melomanów, miłośników muzyki tradycyjnej, world music i festiwalową publiczność. To jednocześnie forum inspiracji, wymiany artystycznej, promocja i wsparcie artystycznej działalności budowniczych instrumentów z różnych regionów Polski (Mazowsze, Wielkopolska, Małopolska, Podkarpacie) a także z rejonów wschodniego pogranicza i Białorusi.

bottom of page