top of page
Szikra.jpg

Amsterdam Klezmer Band

  • Youtube2
  • Youtube3

Söndörgö

Szikra - Amsterdam Klezmer Band & Söndörgö  [Holandia/Węgry]

 

Oto niezwykła kooperacja dwóch słynnych zespołów z odległych krańców Europy, które postanowiły stworzyć wspólne wielkie dzieło. W jedną supergrupę, Szikra, połączyli się członkowie czołowej formacji avant-klezmerskiej i bałkańskiej, a zatem holenderskiego Amsterdam Klezmer Band i węgierskiego Söndörgő. Mają szansę stać się jedną z największych atrakcji europejskich festiwali tego lata.

The Amsterdam Klezmer Band od dwóch dekad odnosi międzynarodowe sukcesy, dzięki swej ekstatycznej, błyskotliwej fuzji tradycyjnej muzyki klezmerskiej, bałkańskiej, cygańskiej i współczesnej. Nic dziwnego, że tak idealnie pasują do Söndörgő, węgierskiego zespołu, który zaproponował własną wizję tradycyjnej muzyki bałkańskiej. Söndörgő zachwycił w ostatnich latach publiczność na wielu festiwalach world music, dzięki spektakularnej energetycznej muzyce wykonywanej wyłącznie na akustycznych instrumentach strunowych. Nie przypadkiem mówiono o nich „szybcy i wściekli” albo „najszybsze palce world music”, choć to szybkie tempo utworów nie było w ich wykonaniu pustym popisem, ale rodzajem hołdu dla muzycznej tradycji.  

„Oba zespoły tworzą i wykonują muzykę z otwartym umysłem” – mówi basista Amsterdam Klezmer Band, Jasper de Beer. „Inspiruje nas wszystko, co łączy się z muzyką klezmerską, bałkańską i cygańską. Söndörg
ő ma podobne podejście i żaden z naszych zespołów nie jest ograniczony tradycją. Mamy więc wyjątkowe brzmienie”.

Na pomysł współpracy wpadli członkowie Amsterdam Klezmer Band na początku 2017 roku. Reakcja węgierskich muzyków była entuzjastyczna. Wiosną artyści spotkali się w Holandii by się poznać zarówno muzycznie, jak i osobiście. Uzyskali niezwykłą energię i intrygujące brzmienie. Pojawiła się Szikra (węgierska „iskra”). 

 

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.
 

bottom of page