Jacek Hałas (Polska) & Stefan Groot Trio (Dania)

 

* warsztaty polskich i duńskich tańców tradycyjnych prowadzą: Jacek Hałas (Polska) & Stefan Groot Trio (Dania)
--> Magazyn Kultury | Kolanko | Kraków | ul. Józefa 17 | wstęp wolny
18.07 : : : 16.30-18.00
20.07 : : : 15.00-16.30

Mimo „dzielącego” nas Bałtyku – związki taneczne między Poską a Danią są duże, o czym będzie można przekonać się bezpośrednio podczas warsztatów tanecznych. Podstawowym tematem zajęć będzie mazurek (mazurka), który – wyruszywszy w XVII w. w świat – powraca znów do łask w Polsce... W Danii mazurek (mazurka) przybiera ciekawe formy, które odnajdziemy również w ludowych tańcach na Kurpiach, w Wielkopolsce i Małopolsce.


Jacek Hałas zajmuje się tańcem korowodowym, wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych wieloletnich poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej.


Jacek Hałas – akordeon, taniec, koordynacja warsztaów / Alicja Hałas – bęben obręczowy / Ole Nurdug Jensen – skrzypce / Stefan Groot – akordeon / Birthe Jorgensen – taniec

© Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie | 2020