top of page
Sprinkle_Blizzard.jpg

Sprinkle Blizzard  [Austria/Ukraina/Belgia/Polska]

 

Sprinkle Blizzard uprawia muzykę z myślą o balfolkowych spotkaniach tanecznych. To pięcioro doświadczonych muzyków, pięć frapujących osobowości muzycznych i pięć instrumentów z różnych zakątków Europy.

Spontaniczne i pełne pasji podejście do muzyki – tradycyjnych melodii tanecznych i własnych kompozycji, w połączeniu ze sceniczną błyskotliwością, otwartością i wirtuozerią członków zespołu stanowi nową jakość na balfolkowej scenie. W ich interpretacji balfolk to muzyka żywiołowa, pełna improwizacji, intymna, szczera, w sposób niebanalny i z humorem łącząca pierwiastki duchowe i ludyczne.

W różnorodnym repertuarze zespołu odnajdziemy m.in. francuskie mazurki, walczyki, schottische, chappeloise'y, skandynawskie polski, bretońskie andro, polki i inne formy taneczne. Sprinkle Blizzard współpracuje ze środowiskami tancerzy w Polsce i za granicą. Flecista Jakub Szczygieł jest nie tylko kompozytorem dużej części repertuaru zespołu, ale też wykonuje muzykę na fletach przez siebie wykonanych, jako członek znanego na świecie rodzinnego warsztatu lutniczego GoldfinchWhistles.

Choć członkowie zespołu znają się od dawna – i spotykali się wielokrotnie na muzycznych szlakach jako członkowie innych formacji – współpracę podjęli na przełomie roku 2017 i 2018 przy okazji festiwalu Folk Marathon w Brnie. Ostateczny skład wykrystalizował się podczas festiwalu bal folkowego Lovembal 2018 w Poznaniu.

Angelika Hudler (Austria) – skrzypce
Olena Yeremenko (Ukraina) – nyckelharpa
Eulalie Hupin (Belgia) – akordeon
Jakub „Goldfinch” Szczygieł (Polska) – irlandzki flet poprzeczny, low whistle
Jan Gałczewski (Polska) – buzuki irlandzkie

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page