top of page

SOKÓŁ ORCHESTRA [Polska]

22.08.2020  19:00  koncert  Forty Kleparz

 

Projekt zrodzony z fascynacji muzyką Półwyspu Bałkańskiego, zwłaszcza tą wykonywaną na instrumentach dętych blaszanych. Muzycy kultywują unikalny – charakterystyczny dla Bałkanów – styl gry na tych instrumentach.

 

To powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane; fuzja tradycji z nowoczesnością, powagi z satyrą. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii, na ich muzykę składają się również archaiczne melodie z terenów Polski. Jest to próba uchwycenia słowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Nietypowe harmonie, pozorny nieład i charakterystyczna „dzikość serca" sprawiają, że ich muzykę – graną z pasją, niezwykle zmysłową – bardziej się czuje, niż słyszy.


Grają razem od 2011 roku. Koncertowali m.in. we Francji, w Niemczech i w Serbii, gdzie w 2014 roku zdobyli II nagrodę na legendarnym festiwalu w Guczy, w kategorii międzynarodowej. Nagrywali wspólnie z Renatą Przemyk, Aloszą Awdiejewem, Mają Sikorowską, współpracują również z bałkańską wokalistką Alexandrą Mandran.

 

Założycielem zespołu jest Przemek Sokół – trębacz i kompozytor, mający na swoim koncie współpracę z tak różnorodnymi artystami jak Katarzyna Gaertner, Justyna Steczkowska, Maciej Maleńczuk.

 

Przemek Sokół – instrumenty dęte, wokal
Piotr Bednarczyk – trąbka
Michał Jańczyk – trąbka
Jarosław Meus – gitara, buzuki, wokal
Jakub Mietła – akordeon
Krzysztof Wyrwa – gitara basowa
Tomasz Czaderski – instrumenty perkusyjne
Grzegorz Bauer – perkusja

bottom of page