top of page

slowinska.art.pl  [Polska]


Rynek Główny, 25 lipca (sobota), godz. 19.00 / wstęp wolny

Projekt Joanny Słowińskiej i krakowskich instrumentalistów inspirowany polską i słowiańską muzyką tradycyjną.

Joanna Słowińska / Polska
Pieśniarka i skrzypaczka. Laureatka wielu prestiżowych konkursów i nagród fonograficznych. W plebiscycie Polskiego Radia Nowa Tradycja  solowe płyty Joanny dwukrotnie wyróżniono tytułem Folkowej Płyty Roku (Live in Alchemia – 2005, Możesz być – 2008). Studyjny album Możesz być – został też głosami internautów i publiczności „finalistą” plebiscytu TVP Superjedynki 2008 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2004), Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2004), solistką form oratoryjnych: "Konieczny w Teatrze Staniewskiego", "Serce moje gram", "Noc listopadowa" (Z. Konieczny / St. Wyspiański),  "Siedem pieśni Marii" (B. Gliniak / Z. Książek) i "Tryptyk Świętokrzyski" (P. Rubik / Z. Książek). Z autorskimi recitalami występowała w większości krajów Europy i w USA. Koncertuje z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów

"Pierwsza dama polskiego folku - jedna z najbardziej fascynujących i wyrazistych wokalistek na polskiej scenie muzycznej. (...) Od lat osiągając znakomite artystyczne efekty swoich działań nie ustaje w poszukiwaniu nowych inspiracji, nowych form wyrazu. Znakomity głos i artystyczna charyzma. Słowińska pozostając od lat w kręgu fascynacji muzyką ludową pozwala sobie (i swoim muzykom) na swobodne żonglowanie tematami, nadając im własne, twórcze piętno. (...) Słowińska wymyka się schematom. Powiedziałby ktoś, że wychodzi poza granice folku, ale może raczej poszerza pole oddziaływania tego terminu. Równie mocną stroną, co interpretacje tradycyjnych pieśni, są kompozycje autorskie".
[Tomasz Janas, "Gazeta Wyborcza"]

"(…) osobowość na miarę Cesarii Evory, Omary i Lila’i Downs – tej, co śpiewała we <<Fridzie>>".
[Wojciech Ossowski, Polskie Radio, 'Trójka']

"(…) rejony nowoczesnego folku, klimaty klubowe. (...) To, co najbardziej zdumiewa, to akustyczność tej muzyki w chwilach, gdy odnosimy wrażenie, że artyści operują w świecie dźwięków klubowych – elektronicznych. (...) Cóż, podobno pisanie o muzyce jest tak nielogiczne, jak tańczenie o architekturze. Mógłbym tutaj napisać kolejnych kilkadziesiąt wersów. Ale po co? Może i Wam przejdę ciarki? Reasumując, mój "pole position" w rankingu: <<dźwięki piękne, nie zaszufladkowane, często w klimatach folk, ale nie tak do końca>>".
[Piotr Iwicki, "Gazeta Wyborcza", "infomuzyka.pl"; Joanna Słowińska, "Możesz być: dreszcze i zaskoczenie"]

"(...) fenomenalny, tradycyjny „biały" głos Joanny Słowińskiej (...) przynosi muzykę z rejonów "krainy łagodności", polskiego folku (...) zaaranżowaną oszczędnie, akustycznie i jazzowo".
["Wprost" - 7 godzin na kulturę; "Możesz być: Słowińska Słowiańska"]

 

skład zespołu:
Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Mikołaj Blajda – kontrabas
Paweł Odorowicz – altówka
Marcin Wyrostek – akordeon
Jan Słowiński – altówka
Tomasz Wertz – instrumenty perkusyjne
Leszek Hefi Wiśniowski - flet poprzeczny, saksofon

bottom of page