top of page

Sarakina  [Polska, Bułgaria]

"Sarakina to orientalne imię pięknej dziewczyny z Bałkanów, wioska w Grecji i nazwa zespołu z Białegostoku grającego muzykę o bułgarskich korzeniach. (…) Grają kompozycje i aranżacje melodii i motywów muzycznych pochodzących z Bułgarii oraz Macedonii. (…) Jak w kalejdoskopie mieszają się tempa i nastroje, a nawet epoki: obok archaicznych zaśpiewów sąsiadują jazzowe, wirtuozersko zagrane wstawki, a klarnet „gada” z etnicznymi instrumentami".

[Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza”]

 

"Koncertu zespołu Sarakina powinni posłuchać zarówno wielbiciele muzyki bałkańskiej, jak i ci, którzy jej nie lubią. Pierwsi usłyszą swą ulubioną muzykę w wysmakowanych, subtelnych aranżacjach. Drudzy mogą przekonać się, że - w przeciwieństwie do nachalnych, kiczowatych produkcji telewizyjnych – twórczość odwołująca się do bałkańskich korzeni może być piękna i inteligentna".

[Tomasz Janas, „Czas Kultury”]

 

Zespół Sarakina wykonuje muzykę, która jest najbliższa określeniu etno/jazz. Kompozycje i aranżacje zespołu łączą wpływy muzyki bałkańskiej, klasycznej, cerkiewnej, współczesnej, elementy improwizacji jazzowej i stylistyki etno. Zespół istnieje od 1999 roku i tworzą go absolwenci oraz studenci wyższych szkół muzycznych. Jest laureatem Festiwalu „Nowa Tradycja” (2001), otrzymał również tytuł „Folkowy Fonogram Roku”, za wydaną przez Polskie Radio w 2001 roku płytę „Sarakina”.

 

Skład zespołu:

Jacek Grekow – akordeon, gajda, kaval

Jan Mlejnek – klarnet, tambura

Karol Sypytkowski – kontrabas

Wojtek Bronakowski – instrumenty perkusyjne

 

warsztaty: 30 lipca 2004, 17:00, Alchemia

koncert: 30 lipca 2004, 21:00, Alchemia

bottom of page