top of page
sans_16-001.jpg

Sans  [Wielka Brytania/Finlandia/Australia/Armenia]

 

Piękna, melancholijna, uduchowiona muzyka będąca spotkaniem ważnych twórców z różnych stron świata, którzy udowadniają, że możliwa jest twórczość łącząca w sobie w liryczny sposób pozornie odległe tradycje.

Sans to kwartet, który tworzą artyści dobrze znani na międzynarodowych scenach, znani także polskim wielbicielom folku, etno czy world music. W zespole spotkali się multiinstrumentalista Andrew Cronshaw (grający m.in. na cytrze, fujarze, chińskim flecie ba-wu, fińskim kantele czy marovantele), świetna fińska wokalistka Sanna Kurki-Suonio, grający na instrumentach dętych (m.in. klarnetach, saksofonach) Australijczyk Ian Blake oraz pochodzący z Armenii Tigran Aleksanyan mistrz gry na jednym z najpiękniejszych instrumentów dętych – duduku.

Grupę założyli instrumentaliści, którzy spotkali się przy nagraniu cenionej płyty Andrew Cronshawa „The Unbroken Surface of Snow”. W przedziwnie harmonijny sposób splatają się tutaj elementy starożytnych fińskich pieśni z Karelii (których echo pamiętamy też z „Kalevali”), przepiękne melodie z Armenii i brytyjskie pieśni ludowe. Wykorzystując tę unikalną kombinację instrumentów i wątków artyści tworzą rzeczywiście nową muzykę, niezwykłej urody, a do tego szalenie spójną.

Recenzent portalu worldmusic.co.uk pisał po występie SANS na jednym z festiwali: „poprowadzili nas w ciemną noc swym eterycznym pięknem. Rzeczywiście wszystko było prawie idealne: nocna muzyka jak wieczorna raga i dopasowanie tejże muzyki do czasu, miejsca i stanu umysłu, w którym się znaleźliśmy. Absolutnie, absolutnie piękne”. Takie emocje czekają nas w lipcu w Krakowie…

Zespół tworzą:
Andrew Cronshaw (Wielka Brytania) – elektryczna cytra, fujara, marovantele, kantele, ba-wu
Sanna Kurki-Suonio (Finlandia) – śpiew
Tigran Aleksanyan (Armenia) – duduk
Ian Blake (Wieka Brytania/Australia) – klarnet basowy, saksofon sopranowy

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page