top of page

Kijów_Kraków / scena muzyki ukraińskiej 2023

Kolejne koncerty w ramach projektu Kijów_Kraków 2023 przyciągnęły tłumy i zostały nagrodzone owacjami na stojąco. Na scenie klubu Strefa wystąpili: NAZVA, Susanna Jara z zespołem, Horyna, Muzykanci, HrayBery oraz kapela Małe Piwko.


Sierpień i wrzesień obfitowały w serię koncertów, podczas których zespoły reprezentujące bogactwo tradycyjnej muzyki ukraińskiej i polskiej zaprezentowały się w całej swej różnorodności. Występy te obejmowały szeroki zakres stylów i gatunków muzycznych, począwszy od wyraźnie tradycyjnych brzmień, aż po eksperymentalne interpretacje i połączenia muzyki tradycyjnej z jazzem, folklorem czy klasyką, zainspirowane motywami tradycyjnymi.NAZVA [UA] | 22.08.2023


NAZVA - galicyjsko-donbaski zespół zagrał swój pierwszy koncert w Polsce. NAZVA to (m.in.) twórcy i wykonawcy utworu „Сіґеле-міґеле”; zespół powstał we Lwowie w 2019 roku. Ich styl identyfikowany jest jako alternatywny "etnoart chaos”, w którym dwie osoby na scenie tworzą muzykę na kontrabasie, altówce, klawiszach i 'floor tomie'. 1 grudnia 2022 roku zespół wydał swój debiutancki album „NAZVA”, na którym znalazło się dziewięć kompozycji, w tym „Сіґеле-міґеле”. Utwór w ciągu miesiąca zajął pierwsze miejsce na ukraińskiej liście przebojów Shazam i uzyskał 4 miliony wyświetleń na YouTube.

Susanna Jara z zespołem [UA/PL] | 09.09.2023


Od chórów cerkiewnych przez folklor, folk, jazz, muzykę klasyczną teatralną, estradową i współczesną. Kocha improwizację. Najczęściej śpiewa i tworzy w sześciu językach. Urodziła się w Poczajowie (Ukraina), gdzie w wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, którą kontynuowała po przyjeździe do Polski w 1992 roku. Poza skrzypcami chętnie chwyta za bandurę, wiolonczelę, kontrabas, lirę korbową, cymbały, czy instrumenty perkusyjne, wykorzystując je w sposób niekonwencjonalny. Jej najważniejszym instrumentem jest jednak głos, o szerokiej skali i ogromnych możliwościach, co pozwala wykonywanie muzyki ludowej zarówno w sposób autentyczny, jak i stylizowany. Nie boi się sięgać również po utwory klasyczne nadając im nowe brzmienie, lub też przywracając ich tradycyjny charakter.

W 2013 roku wydała debiutancki album „Wesna, wesnoju” na którym znalazły się autorskie pieśni oraz ludowe pieśni z Karpat w oryginalnych, autorskich, wielogłosowych aranżacjach, w 2016 wydała płytę z muzyką do spektaklu z pieśniami z repertuaru Anny German, w 2017 roku we współpracy z Ruską Bursą wydała drugi autorski album „Rusyn Takes”. W 2018 ukazała się płyta CD "Hulanka". Remiksy powstałe we współpracy z artystą T.est.Warsztaty z Ludmiłą Wostrikową [UA] oraz koncert zespołów Horyna [UA] & Muzykanci [PL] | 16.09.2023


W sobotę, 16 września, w krakowskim klubie Strefa dzień pełen dźwięków i muzykalnych inspiracji. Rozpoczęliśmy poranek od warsztatów śpiewu pod kierunkiem Ludmiły Wostrikowej, aby wieczorem oddać się magii koncertu zespołu Horyna, prowadzonego właśnie przez Ludmiłę. Wieczór ukoronowaliśmy potańcówką z zespołem Muzykanci.


Ludmiła Wostrikowa - etnomuzykolożka, wokalistka o unikalnym, aksamitnym głosie, świetna, doświadczona nauczycielka. Urodziła się we wsi Rokitne na Polesiu, w rodzinie Kowalczuków, w której od zawsze śpiewano tradycyjne pieśni. Od rodziców otrzymała obszerną wiedzę na temat tradycji swojego regionu. Z czasem zaczęła je dokumentować, najpierw w okolicy swojej rodzinnej miejscowości, potem na całym Polesiu. Była organizatorką i uczestniczką wielu badań terenowych i wypraw etnomuzykologicznych na Polesie. W 1997 ukończyła studia wyższe na wydziale muzyki ludowej Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Równym. Od 1999 kieruje znanym w Polsce zespołem studenckim Horyna.

W programie sobotnich warsztatów: tradycyjne pieśni obrzędowe i liryczne z Polesia Równieńskiego. Pieśni z Polesia Rówieńskiego charakteryzują się bogactwem wariantów i ozdobników. Nad tymi szczegółami – wysłuchiwaniem wariantów i ich późniejszym swobodnym wykorzystywaniem w czasie wykonania pieśni – pracowali uczestnicy. W programie również praca nad techniką śpiewu właściwa dla regionu: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia emisyjne, praca nad dźwiękiem i manierą śpiewu poleskiego.


Zespołu Horyna wykonuje pieśni tradycyjne z Polesia Równieńskiego. W Krakowie wystąpiła żeńska część zespołu, która zaprezentowała fragmenty weselnych obrzędów wsi Rokitne (Równieńszczyzna) takie jak prezentacja korowaju, strojenie panny młodej i wręczanie darów weselnych. Zaśpiewali również tradycyjne pieśni lata oraz pieśni liryczne.


Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To, plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne śpiewane na głosy, wciąż współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy. Ich występny to podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr.Грайбери / HrayBery [UA/PL] & kapela Małe Piwko [PL] | 22.09.2023


Грайбери / HrayBery - repertuar zespołu to głównie utwory taneczne (kozackie, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych nagrań zrealizowanych przez ukraińskich badaczy na ziemiach ukraińskich. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców i Żydów.

Członkowie zespołu grają na trzech tradycyjnych instrumentach; skrzypce, drugie skrzypce, cymbały i nierzadko bęben/bas. W XIX wieku zespoły w tym składzie cieszyły się popularnością zarówno w miastach, jak i na wsiach, o czym świadczyły wspomnienia wykonawców, od których pochodzi zebrany materiał.

Zespół występował na festiwalach w Polsce, a tego lata na festiwalu w Rudolstadcie i Donaufest w Deggendrofie w Niemczech.


Kapela Małe Piwko - zespół składa się z trójki doświadczonych muzyków od lat grających w wielu projektach z pogranicza muzyki tradycyjnej oraz folk. Zespół stara się jak najwierniej odtwarzać charakter przedwojennych kapel dlatego gra w archaicznym składzie: skrzypce, basetla, gitara, baraban i śpiew. W czasie koncertu można usłyszeć takie szlagiery jak sentymentalny walc "Bal na Gnojnej", krwawe "Tango Apaszowskie", skoczne foxtroty "Ach te Rumunki!" i "Ty masz dla mnie coś", miłosne "Tango Stachu" czy rzewna "La Paloma", ale też wiejskie transowe oberki, szybkie polki, skoczne krakowiaki i charakterystyczne chodzone z regionu dawnej Galicji. Zespół obgrywa głównie potańcówki z muzyką na żywo w ramach Domu Tańca Kraków, koncertował do tej pory między innymi w Piwnicy pod Baranami, Jazz Like That oraz wielokrotnie na Krakowskim Rynku.: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

Kijów_Kraków / scena muzyki ukraińskiej | 2023

:: organizator: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

:: dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023Comments


bottom of page