Maria Pomianowska - The Chopin Arirang Project [Polska]
Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, rekonstruktorka instrumentów zapomnianych i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy. Od 30 lat koncertuje na całym świecie, m.in. z takimi artystami jak: Yo Yo Ma, Borys Griebienszczikow, Ram Narayan, Fazal Qureshi, Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba, Ian Gillan czy Anna Maria Jopek. Muzykę polską wielokrotnie prezentowała na dworze cesarskim Japonii. Artystka wydała 21 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację Ethno na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku tworzy w Azji i Afryce unikatowe programy bazujące na polskiej muzyce ludowej, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi.
Chopin Arirang Project od strony artystycznej opiera się na połączeniu tradycji polskiej i koreańskiej, bazujących na wspólnej dla obu kultur rytmice trójkowej. Nazywa się ona w naszym kraju rytmiką mazurkową i uważana jest za wyznacznik polskości w muzyce. Maria Pomianowska odnalazła w muzyce koreańskiej bardzo podobny wzór rytmiczny– uważany za cechę wyróżniającą dla tradycji Korei. Ten element okazał się muzycznym „pomostem”.
Członkowie:
Maria Pomianowska - kierownictwo artystyczne, śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka
Paweł Betley - flety
Hubert Giziewski - akordeon
Bartłomiej Pałyga - wspak, śpiew alikwotowy, drumla
Wojciech Lubertowicz - bębny, duduk
Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.