top of page

Maria Siwiec

Piotr Gaca

Maria Siwiec i Piotr Gaca  [Polska]

 

* NOC TAŃCA - koncert z potańcówką | 19.07: 21.00

* warsztaty muzyczne: mazurki | 19.07 : : : 18.00-19.30
--> Magazyn Kultury | Kolanko | Kraków | ul. Józefa 17 


Maria Siwiec – śpiewaczka z Gałek Rusinowskich – zna setki pieśni lokalnych, jest jedną z głównych śpiewaczek zespołu działającego we wsi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą.

 

Piotr Gaca – to wybitny skrzypek z Rdzowa (radomskie), zachowujący dawną technikę gry i archaiczny koloryt brzmieniowy. W latach 50 założył kapelę rodzinną Gaców z Władysławem (harmonia) i Janem (bębenek). Grywał też w składzie z basistą Leonem Rekiem i Józefem Papisem, skrzypkiem i bębnistą oraz z synem Stanisławem Gacą – harmonistą. Laureat wielu konkursów muzyki tradycyjnej (m.in. I Nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu).


Warsztaty skupione będą wokół motywów mazurkowych, które przedstawione zostaną zarówno w wersji wokalnej jak i skrzypcowej. Krótkie formy wokalne będą śpiewane z akompaniamentem skrzypiec i bębna, co stanowi ich naturalny kontekst wykonowaczy. Ułatwi to zrozumienie ich specyficznej rytmiki oraz da podstawę do grania ich na instrumentach oraz wyśpiewywania w postaci tzw. „wyrywasów”. Warsztaty będą również okazją do zapoznania się z charakterystyczną warstwą słowną „wyrywasów” oraz możliwością tworzenia własnych, wymyślanych na gorąco tekstów śpiewanych do nauczonych melodii.

bottom of page