top of page
Omar_Souleyman.jpg
  • Youtube2

Omar Souleyman  [Syria]

 

Twórczość Omara Souleymana to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk ostatnich lat – w międzynarodowej skali – na scenie world music. To muzyka, która nie zostawia nikogo obojętnym, uwodząc zarazem bezpośrednimi odwołaniami do lokalnej, syryjskiej tradycji, jak i elektronicznym, hipnotycznym transem. Jego twórczość przynależąca do nurtu dabke jest jednocześnie intrygującym twórczym eksperymentem, jak i pretekstem do tanecznej zabawy.

Oparta na współbrzmieniu instrumentów klawiszowych (to na nich wygrywane są szybkie, transowe, orientalne motywy) i elektronicznych rytmów z automatów perkusyjnych jest – jak ktoś powiedział – muzyką przyszłości zapatrzoną w przeszłość; fenomenem docenionym w wielu krajach świata.

Z liderem i wokalistą współpracuje grający na instrumentach klawiszowych aranżer Hasan Alo. To dzięki jego obecności ostatnia jak dotąd płyta Souleymana, bardzo dobrze przyjmowana ubiegłoroczna „To Syria, with Love”, zawiera bardziej wyraźne niż wcześniej odwołania do nurtu techno.

Omar Souleyman współpracował m.in. z takimi artystami jak Björk i Four Tet. Karierę rozpoczął jako wykonawca weselny, wydając prawie… 500 płyt zrealizowanych na żywo, zanim w 2011 r. w jego rodzimej Syrii wybuchła wojna domowa. Twórca emigrował wówczas do Turcji, a w 2013 r. wydał swój pierwszy studyjny album „Wenu Wenu”. Dwa lata później powstała kolejna płyta „Bahdeni Nami”.

Artysta występował na wielu spośród najważniejszych zachodnich festiwali, m.in. w Glastonbury, Bonnaroo, Pitchfork Paris i Roskilde. Od 2013 roku (od czasu jej powstania) Souleyman jest reprezentantem organizacji charytatywnej „Our Heart Aches for Syria”, współpracującej z Lekarzami Bez Granic. W tym samym roku artysta wystąpił również w Norwegii podczas wręczania Pokojowej Nagrody Nobla.

Skład:
Omar Souleyman – śpiew
Hasan Alo – instrumenty klawiszowe

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page