top of page

Olo Walicki – "Kaszëbë"  [Polska]

26 lipca (czwartek), godz. 21.00, scena na Placu Szczepańskim

Kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent. Współpracował z wieloma polskimi gwiazdami jazzu, między innymi z Leszkiem Możdżerem i Zbigniewem Namysłowskiem. Ma w swoim dorobku udział w nagraniu około 40. płyt, a także w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej, m.in. dla Zbigniewa Preisnera. W 2003 roku rozpoczął współpracę z dramaturgiem Ingmarem Villqistem - napisał muzykę do jego spektakli Sprawa Miasta Ellmit, Helmucik, Oskar i Ruth oraz Kompozycja w Słońcu. Został okrzyknięty jednym z najoryginalniejszych kontrabasistów polskiego jazzu. Poza pracą z najlepszymi muzykami realizuje własne, oryginalne projekty. Mówi się, że wychodząc na scenę ma „rząd dusz”, uwodzi widownię charyzmą i talentem. Jesienią 2006 roku wydał album „Kaszebe”, płytę z wysmakowanymi balladami wyśpiewanymi w ginącym języku kaszubskim.


„Po wydaniu płyty "Metalla Pretiosa", nagranej wraz z klasycznym kwartetem dętym, "The Gdańsk Philharmonic Brass", Leszkiem Możdżerem i Mauricem De Martin, postanowiłem stworzyć projekt poświęcony kulturze Kaszub. (...) Do piosenek, zawierających swobodne improwizacje instrumentalne, wzmocnionych futurystycznymi brzmieniami, powstały teksty w mało znanym a pięknym i wyrazistym języku kaszubskim. (...) Pracując nad tym projektem chciałem zdecydowanie odciąć się od powszechnie przyjętego, muzealno–folkowego wizerunku Kaszub, a w zamian zaproponować twórczość współczesną, opartą o tę kulturę i powstającą w tym regionie Polski”. [Olo Walicki]

 

Karolina Amirian – śpiew

Maria Namysłowska – śpiew

Piotr Pawlak – gitara

Olo Walicki – kontrabas

Kuba Staruszkiewicz – perkusja

Cezary Paciorek - akordeon, hammond


Projekt "Olo Walicki – Kaszëbë" został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu firmy MetLife Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A.

bottom of page