Ola Bilińska - "Libelid" [Polska]
Nagrana już przed trzema laty przez Olę Bilińską płyta „Berjozkele”, z podtytułem „Kołysanki jidysz”, okazała się jedną z największych rewelacji swego czasu – fonograficznych i koncertowych. Zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2014. Zachwycali się nią wielbiciele muzyki folkowej, żydowskiej, sympatycy alternatywy czy poszukiwacze brzmień niebanalnych.
W ubiegłym roku artystka przedstawiła niejako drugą część, swoiste dopełnienie tamtego dzieła – płytę „Libelid”, z podtytułem „Pieśni miłosne jidysz”. Właśnie ten materiał będzie Bilińska, wraz z zespołem, promowała podczas tegorocznego festiwalu.
„Libelid” to cykl pieśni miłosnych, opracowanych przez Bilińską z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków z Gdańska, Warszawy i Sejn. Projekt „Libelid”, który rozwija rozpoczęty z „Berjozkele” wątek nowoczesnych adaptacji muzyki żydowskiej w jidysz, miał swoją premierę 26 kwietnia 2015 roku na finale festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. 5 maja 2016 roku miała miejsce premiera płyty.
Kompozycje tworzące program „Libelid” to wybór przedwojennych pieśni w jidysz układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości. W tekstach wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności: małżeństwa kojarzone, silne więzy rodzinne, obrazy z codziennego życia – takim, jakie było przed Zagładą. Z drugiej strony teksty takich poetów jak przyjaciółka Brunona Schulza Debora Vogel, czy Mojsze Lejb Halpern, obfitują w obrazy poetyckie o wymiarze uniwersalnym, w którym miłość nie mierzona jest czasem, obyczajowością i pochodzeniem. Są one wciąż zaskakująco świeże i aktualne, ujmują poczuciem humoru i delikatnością nastroju.
Ola Bilińska to wokalistka, gitarzystka, grająca też m.in. na syntezatorze. Znana jest również z zespołów Płyny, Muzyka Końca Lata czy autorskich Babadag i Bye Bye Butterfly.
Artystka wystąpiła na Festiwalu w 2017 roku.