top of page
LAUTARI_071414_24[1].jpg

Lautari  [Polska]

Jeden z klasyków polskiej sceny folkowej powrócił na dobre do wspólnej pracy po kilku latach przerwy. Ich nowy projekt „Vol. 67” nawiązuje do wielkiego dzieła Oskara Kolberga „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

Tom 67. dzieł zebranych Kolberga zawiera opracowania fortepianowe muzyki ludowej. Muzycy zainspirowani spuścizną pierwszego polskiego etnomuzykologa przedstawiają własne, współczesne opracowania polskiej muzyki ludowej, zaaranżowane na kameralny zespół z preparowanym fortepianem.

Zespół powstał w roku 2000. Zdobywał laury na najważniejszych polskich konkursach folkowych. Jego twórczość zawsze była osobistą muzyczną podróżą, śladem własnych zachwytów i inspiracji: od twórczości wędrownych rumuńskich muzykantów, wzdłuż karpackiego łuku, ale też na Bliski Wschód.

Grupa zadebiutowała płytą „Musica Lautareasca Nova” w 2002 roku, która zainspirowana była głównie przez muzykę krajów karpackich. Drugi album, „Azaran” z roku 2006, odwoływał się m.in. do tradycji ormiańskich. Płyta ta została uhonorowana tytułem Folkowego Fonogramu Roku.

Maciej Filipczuk był również związany z Transkapelą, gra w zespole Tęgie Chłopy. Był autorem wybitnej płyty „MetaMuzyka” z autorskimi wizjami kompozycji Kazimierza Meto. Rok temu otrzymał w konkursie Muzyka Źródeł nagrodę specjalną za album „Mazurek vulgaris”. Jacek Hałas związany jest m.in. z zespołem Muzykanci i rodzinną Kapelą Hałasów. Michał Żak grał m.in. w grupach Bal Kuzest czy Len, od kilku lat jest podporą Janusz Prusinowski Trio i zespołu Adama Struga. Marcin Pospieszalski to wybitny basista, kompozytor, producent. Związany m.in. z zespołami Tie Break i New Life’m, 2Tm2,3, ma przebogaty dorobek artystyczny.

Członkowie:
Maciej Filipczuk - skrzypce
Michał Żak - klarnet, flet, szałmaja
Marcin Pospieszalski - kontrabas
Jacek Hałas - fortepian, akordeon

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page