top of page
Night_pomniejszone.jpg

Night  [Katmandu, Nepal]

 

Night to folkowy zespół z Katmandu założony w 2006 roku. Jego członkowie pochodzą z różnych środowisk muzycznych, niektórzy wcześniej grali w zespole heavy metalowym. Ideą grupy jest ożywianie, przywracanie do praktyki koncertowej tradycyjnych nepalskich instrumentów – zapomnianych lub takich, którym grozi zapomnienie.

A dalej: tworzenie nowych dźwięków zakorzenionych w nepalskim dziedzictwie i, wreszcie, ponowne wprowadzanie wspomnianej muzyki i instrumentów na światowe sceny oraz prezentowanie jej zarówno przed lokalną jak też międzynarodową publicznością. Komponują w różnych lokalnych językach i dialektach.

Jak przyznają sami artyści: „ludzie, miejsca i kultura Nepalu są dla nas największą inspiracją”. Większość utworów tworzą „w terenie”, podczas wędrówek po wsiach w poszukiwaniu natchnienia i źródeł tradycyjnej twórczości. Odwiedzają różne części Nepalu i zbierają ludowe melodie i instrumenty. Promują je za pomocą krótkiej serii filmów dokumentalnych Know Your Instruments na swoim kanale YouTube oraz na żywo podczas koncertów.

Początkowo wydawali single, które przyniosły im w Nepalu sporą popularność. Debiutancką dużą płytę „Ani Ukali Sangai Orali” zespół opublikował w 2014 roku. Trzy lata później ukazał się drugi album „Jhalka Raya Buka” poszerzając jeszcze grono wielbicieli grupy. Członkowie zespołu komponowali też muzykę do nepalskich filmów, takich jak „Chhadke”, „Jhola” i „Suntali”.

Poza Nepalem grupa koncertowała w wielu innych krajach. Do najważniejszych należały koncerty na Shambala Festival w sierpniu 2015 r., w BBC Radio 3 w kwietniu 2016 r. oraz w Polsce w Katowicach na festiwalu WOMEX w październiku 2017 r. Grupa Night współpracowała również z hinduskim artystą A.R. Rahmanem przygotowując wspólnie muzykę na okoliczność Międzynarodowego Dnia Pokoju.

Jason Kunwar – śpiew, sarangi, piwancha, tungna, flet bambusowy, banjo nepalskie
Niraj Shakya – tungna, mahali
Sudhir Acharya – madal, dhimay, nagara, tyamko, chatkauli
Shiva Kumar Khatri – paluwa
Simma Rai – śpiew

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page