top of page

Muzykanci  [Polska]

 

Zespół należy do ścisłej czołówki polskiego folku. Jest jednym z najbardziej cenionych i nagradzanych prestiżowymi nagrodami na folkowej scenie w ostatnich latach. Wiosną 1999 roku zdobył grand prix jednego z najważniejszych konkursów – Nowej Tradycji Polskiego Radia, później zdobył główną nagrodę festiwalu Euro Folk, a jego debiutancka płyta otrzymała tytuł Folkowego Fonogramu Roku, w pobitym polu zostawiając m.in. Chudobę i Golec uOrkiestrę.

 

Muzykanci to: Joanna Słowińska (skrzypce, śpiew; solistka znana również z poruszających interpretacji kompozycji Zygmunta Koniecznego do słów St. Wyspiańskiego, C. K. Norwida, ks. J. Twardowskiego), Jan Słowiński (śpiew, altówka), Alicja Hałas (śpiew, bęben), Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, basy). Choć z powodzeniem koncertują na dużych scenach Polski i Europy (m. in. Niemcy, Czechy, Dania, Szwecja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, Macedonia, Białoruś) do dziś grywają na weselach, prowadzą też warsztaty taneczne, zajmują się organizacją festiwalu ROZSTAJE (Jan Słowiński), jak też animacją działalności Poznańskiego Domu Tańca (Jacek Hałas). W repertuarze zespół ma pieśni ludowe z niemal wszystkich zakątków Polski, ale też muzykę łemkowską, węgierską, bałkańską, a również cygańską i żydowską.

„Muzykanci – nowy blask wschodnioeuropejskiej kultury (...)”

[Michael Kohler, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”]

„Ktoś powiedział, że folk jest modny, ale nie jest modą. Niezależnie od zabaw słownych, w ową modę nie wpisują się Muzykanci. Są po prostu ponad tym. (...)”

[Tomasz Janas, „Gazeta Wyborcza”]

 

koncerty w ramach festiwalu:

19 lipca 2002, 20:30, Rynek Główny

19/20 lipca 2002, 24:00, Klub Festiwalowy (Loch Camelot, ul. Św. Tomasza 17)

20/21 lipca 2002, 24:00, Klub Festiwalowy (Loch Camelot, ul. Św. Tomasza 17)

bottom of page