top of page
muzykanci_fot2_300dpi[1].jpg

Muzykanci  [Polska]

Legenda polskiej sceny folkowej wciąż w znakomitej formie! Kapela Muzykanci powstała w 1997 roku. Szybko stała się sensacją na polskiej scenie muzycznej.

Jej członkowie z równym sukcesem grywali na weselach, w wiejskich świetlicach, jak i w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie. Angażowali się w organizację warsztatów tańców ludowych, prowadzili też życie koncertowo- wydawnicze. Występ na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 1999 roku przyniósł im Grand Prix. Kilka miesięcy później wygrali również w konkursie na Folkowy Fonogram Roku ze swą debiutancką płytą „Muzykanci” – jednym z najważniejszych krążków w historii polskiego folku. W kolejnych latach ukazały się wydawnictwa przynoszące opracowania zarówno polskiej muzyki ludowej, jak i tematów łemkowskich, słowackich, żydowskich czy węgierskich. Jednym z nich była płyta „A na onej górze…” kontynuująca wątki zapoczątkowane na debiutanckim krążku. Kolejna – „Gore gwiazda” – przyniosła tradycyjne pastorałki i kolędy, a „Muzykanci i Hradištan” – to nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jiříego Pavlicy. W ramach EURORADIO Folk Festival EBU reprezentowali Polskie Radio w roku 2000.

Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To, plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne śpiewane na głosy, wciąż współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy. Muzykanci to dziś jedna z największych koncertowych atrakcji na folkowej scenie. Podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr... Każdy ich koncert zwiastuje artystyczne wydarzenie.

Członkowie: 
Joanna Słowińska
- śpiew, skrzypce
Jan Słowiński - altówka, basy, śpiew
Alicja Hałas - bęben, gordon
Jacek Hałas - śpiew, akordeon, lira korbowa
gościnnie:
Stanisław Słowiński - skrzypce

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page