top of page
meszecinka.png

Meszecsinka  [Węgry/Bułgaria/Chorwacja/Polska]

 

Oto jeden z najciekawszych przykładów budowania wspólnej, spójnej opowieści bazującej na różnych tradycjach, a zarazem jedna z bardziej przekonujących prób kreowania własnej tożsamości w odniesieniu do środkowo- i południowoeuropejskiego dialogu kultur.

Meszecsinka śpiewa w siedmiu językach: węgierskim, hiszpańskim, rosyjskim, bułgarskim, fińskim, arabskim i ai. Jej członkowie pochodzą z czterech krajów: Węgier, Bułgarii, Chorwacji oraz Polski i prowadzą nas do Krainy Czarów, gdzie folk bułgarski i węgierski łączy się z flamenco, funky i psychodelią. Ale też z muzyką orientalną i eksperymentalną. To właśnie dlatego recenzenci pisząc o ich twórczości przywołują skojarzenia nie tylko z różnymi formami muzyki tradycyjnej, ale też z dokonaniami… Kate Bush, Cocteau Twins, The Orb czy Ozric Tentacles.

Meszecsinka została uznana przez magazyn Dal+Szerző za jeden z dwunastu najlepszych węgierskich zespołów muzyki świata. Warto podkreślić, że najnowszy album zespołu „Álomban ébren / Awake in a dream” zdobył nagrodę Fonogram Music Award (węgierska Grammy) dla najlepszej płyty world music roku. W nagraniu tego znakomitego dzieła wspomagał zespół świetny gitarzysta i producent ormiańsko-rosyjskiego pochodzenia Karen Arutyunyan (zagrał na płycie na kilku instrumentach). Węgierski magazyn HVG nazwał go „geniuszem”, a Magyar Narancs określił wspomnianą płytę „najlepszym albumem world music roku”. Podczas krakowskiego festiwalu Meszecsinka wystąpi razem ze swym specjalnym gościem Karenem Arutyunyanem.

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2019.

bottom of page