top of page
marko_markovic_brass_band.jpg

Marko Markovic Brass Band  [Serbia]

 

Tradycja bałkańskich orkiestr dętych zyskuje tu swój klasyczny, wzorcowy wręcz wymiar. Muzyka zespołu jest jednocześnie próbą nowej autorskiej interpretacji tejże tradycji.

Marko Marković odziedziczył miłość do muzyki od swojego ojca, legendarnego króla trąbki Bobana Markovića, który gra na tym instrumencie od kilku dziesięcioleci, przede wszystkim na czele legendarnego Boban Marković Orkestar, którą to supergrupę gościliśmy w ramach festiwalu ROZSTAJE na Rynku Głównym w Krakowie w roku 2003. Zespół przemianowy później na Boban & Marko Marković Orkestar (to orkiestra Bobana poza wieloma własnymi świetnymi płytami grała m.in. w głośnych ścieżkach dźwiękowych do filmów „Underground” czy „Arizona Dream”).

Zgodnie z rodzinną tradycją, Marko zaczął grać na trąbce już przed ukończeniem piątego roku życia i od tego czasu z pasją koncentruje się na tym instrumencie. Marko i Boban grali razem w orkiestrze przez wiele lat. Marko Marković  współpracował z wieloma słynnymi artystami, takimi jak Emir Kusturica, Goran Bregovic, DJ Shantel, Ivo Papasov, Esma Redzepova. W 2006 roku wystąpił w filmie. Zagrał rolę Romea w musicalu „Gucza! Pojedynek na trąbki” swobodnie opartym na motywach „Romea i Julii”. Podkreślić trzeba, że fabułę filmu umieszczono w realiach słynnego festiwalu trębaczy odbywającego się w mieście Guča, na którym Marko wielokrotnie występował wraz ze swym ojcem. „Mój syn jest teraz lepszym muzykiem niż ja” miał stwierdzić Boban w 2010 roku.

Marko Marković sformował swój autorski Brass Band w maju 2016 r. Jego nagrania oraz koncerty, euforycznie przyjmowane przez publiczność, nie pozostawiają wątpliwości, że lider jest dziś jedną z największych gwiazd muzyki z południa Europy. Tradycja dętych orkiestr bałkańskich, bez których trudno wyobrazić sobie tamtejszą kulturę, od dawna ma wielu wielbicieli w całym świecie. Jak ktoś napisał „to więcej niż muzyka, to część tożsamości, sprawa honoru”. Tamtejsza romska muzyka o wyjątkowo szybkim tempie i niewiarygodnie mocnej energii stała się jednym ze znaków rozpoznawczych europejskiej sceny world music.

Połączenie wielkiej energii i tęsknej melancholii nie pozostawia nikogo obojętnym.

Marko Marković – trąbka
Ivan Pavlovic – trąbka
Miroslaw Krstic – trąbka
Boban Demirovic – tenor
Miroslav Sejdic – tenor
Elvijan Demirovski – tenor
Stoimen Ilic-Helicon – tuba
Stefan Ismailovic – perkusja
Danijel Jovic-Goc – tapan

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page