top of page

Mario Bihari [Słowacja]

Mário Bihári jest wyjątkowym romskim artystą.

Jest niewidomy od ósmego roku życia. Po utracie wzroku przestał zajmować się lekkoatletyką i poświęcił się absolutnie muzyce. Początkowo uczył się w słowackim mieście Lewocza, potem ukończył praskie Konserwatorium im. Jana Deyla. Jako fenomenalny akordeonista, utalentowany pianista i kompozytor został zauważony przez słynną czeską artystkę Zuzanę Navarovą. Został członkiem jej zespołu KOA i skomponował około jedną trzecią jej repertuaru.

Po śmierci Zuzany rozpoczął karierę solową, tworząc zespół Bachtale Apsa. Jego członkowie wydali dwa albumy i dali ponad dwieście koncertów zarówno w Republice Czeskiej, jak i za granicą. Bihári, jako wszechstronna, twórcza osobowość grywa nie tylko z wieloma innymi czeskimi i słowackimi muzykami; występował także w teatrze jako aktor. Jego twórczość uosabia niezwykłą wrażliwość muzyczną wywiedzioną z tradycji romskiej, zmieszaną z muzyką klasyczną, folkiem, popem, jazzem i współczesną muzyką elektroniczną. Jego występy solowe są zawsze dla słuchaczy wyjątkowym doświadczeniem, spotkaniem z zachwycającą wirtuozerią artysty oraz swobodnym łączeniem rozmaitych muzycznych tematów romskich – i nie tylko.

Jego nowym projektem jest zespół Mário Bihári i Przyjaciele, który wykonuje zarówno romski repertuar klasyczny, jak i własne kompozycje Mária. Gitarzysta i wokalista Petr Horváth jest długoletnim partnerem lidera, już od czasów Bachtale Apsa. Podczas gdy jego gitara pełni często rolę drugoplanową, urzekający głos Petra nadaje charakter muzyce zespołu. Sekcję rytmiczną kwartetu tworzą dwaj nieromscy artyści, którzy również w intuicyjny sposób rozumieją się z liderem.

Członkowie:
Mário Bihári
- fortepian, akordeon
Petr Horváth - gitara, śpiew
Standa Vít - instrumenty perkusyjne
Adam Pospíšil - gitara basowa, skrzypce

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page