top of page
MARIA KALANIEMI & TIMO ALAKOTILA.jpg

Maria Kalaniemi & Timo Alakotila [Finlandia]

Maria Kalaniemi jest jedną z najwybitniejszych europejskich instrumentalistek kręgu world music i jedną z najbardziej uznanych fińskich artystek.

Jej autorskie albumy oraz wspaniałe efekty współpracy z innymi twórcami urastają do rangi wydarzeń. Była członkiem cenionych pionierskich grup Niekku i Aldargaz, wyznaczających nowe ścieżki w fińskiej muzyce. Jest absolwentką i wykładowczynią na Wydziale Muzyki Folkowej Akademii Sibeliusa. Źródła jej artystycznej oferty tkwią w muzyce folkowej i klasycznej, ale jej muzykalność i wrażliwość wykracza daleko poza gatunkowe schematy.

Artystka dysponuje błyskotliwą techniką i wspaniałym zmysłem improwizacji. Znakomita większość jej nagrań to autorskie kompozycje. Jej twórczość, zdyscyplinowana i doskonale przemyślana, jest też pełna liryzmu i delikatności. Ważne są też melodyczne walory jej muzyki. W dyskografii ma m.in. tak wspaniałe płyty, jak „Iho”, „Ahma” czy zrealizowaną solo (z niewielkim wsparciem gitarzysty Olli Varisa) „Below Poetry”.

Światowa publiczność zna nie tylko jej solowe, autorskie dokonania, ale także wspaniałe twórcze kooperacje. Szczególnie podkreślić należy udział Kalaniemi w składzie międzynarodowej formacji Accordion Tribe, grupującej – zgodnie z nazwą – pięcioro wybitnych akordeonistów z różnych stron świata (m.in. Guya Klucevseka i Larsa Hollmera).

Timo Alakotila, który zagra wspólnie z Marią Kalaniemi, jest jej stałym współpracownikiem od dwóch dekad, zarówno na płytach Aldargaz, jak i w jej solowych dokonaniach. Po tylu latach wciąż fascynuje ich artystyczne porozumienie i oszałamiający poziom wirtuozerii, z drugiej strony – zachwyca delikatność oraz melodyjność ich kompozycji i aranżacji.

Członkowie:
Maria Kalaniemi - akordeon
Timo Alakotila - fortepian

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page