Mamadou Diabate [Burkina Faso]
Mamadou Diabate to ceniony w świecie, nagradzany mistrz balafonu i kompozytor urodzony w Burkina Faso. Należy do rodziny jeli (griotów), którzy od wielu pokoleń przy pomocy muzyki i pieśni opowiadają historię ludu Sambla. Najstarsze zapisy dotyczące rodu Diabate pochodzą z XIII wieku.
Już w wieku pięciu lat Mamadou rozpoczął profesjonalną naukę gry na instrumencie u swojego ojca Penegue Diabate, który w tamtym czasie był uważany za najlepszego balafonistę daleko poza granicami kultury Sambla. W wieku ośmiu lat Mamadou podjął praktykę u renomowanych balafonistów z sąsiednich kultur.
Dziś jest wybitnym wirtuozem, recenzenci prześcigają się w zachwytach nad jego grą twierdząc, że brzmi jakby miał o dwie ręce więcej. Zdobywał indywidualne nagrody dla instrumentalisty podczas Narodowego Tygodnia Kultury w Burkina Faso. Z grupą Percussion Mania zdobył nagrodę Austrian World Music Award i Grand Prix w konkursie Triangle du Balafon w Mali. Za swoją wirtuozerię został również w Mali uhonorowany nagrodą „Prix Alkaly Camara de la virtuosité”. W 2017 roku został wybrany rycerzem Orderu Narodowego (Burlesin de l'Ordre National) w Burkina Faso. W rodzinnym kraju zbudował szkołę podstawową, w której biedne dzieci są nauczane bezpłatnie.
Jego płyta „Keneya” z 2002 roku była pierwszym na świecie nagraniem muzyki i języka sambla. Mamadou Diabate zagrał na niej wszystkie partie instrumentalne. Dziś jego dyskografia to kilkanaście płyt nagrywanych solo, z własnym zespołem oraz wspólnie z innymi cenionymi artystami. Wśród muzyków, z którymi współpracował byli m.in. tak cenieni na międzynarodowych scenach, jak Wolfgang Puschnig, Sigi Finkel, Toumani Diabate, Arkady Shilkloper, Habib Koité.
Brzmienie jego grupy – Mamadou Diabate & Percussion Mania – jest unikalne z uwagi na wykorzystanie dwóch balafonów jako instrumentów wiodących. Dzięki temu Percussion Mania jest jedyną tego rodzaju formacją na świecie, różniącą się od wszystkich pozostałych zespołów z Afryki Zachodniej. Muzyczne dialogi i spektakularne pojedynki balafonów pomiędzy Mamadou i jego kuzynem Yacoubą Konate (lub bratem Seydou Diabate ) są jednym z głównych punktów programu.
Mamadou Diabate - balafon, śpiew, ngoni, talking drum
Yacouba Konate - balafon, śpiew
Klaus Ambrosch - gitara
Cheick Ibrahim Fall - djembe
Hamidou Koita - perkusjonalia, calebasse, śpiew
Ndao Tidiane - gitara basowa
Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.