top of page
Mokoomba_2.jpg

Mokoomba  [Zimbwawe]

 

Surowa energia afro-fusion, którą proponuje ta grupa jest jak jazda rollercoasterem – napisał jeden z recenzentów. Oto doskonały przykład jak będąc wiernym własnym źródłom, własnej tradycji prezentować nowoczesną muzykę, atrakcyjnie brzmiącą dla publiczności na całym świecie. Pochodząca z Zimbabwe grupa Mokoomba jest uważana za jeden z najważniejszych młodych zespołów na kontynencie afrykańskim.

Jej sukces wyrasta z umiejętnego łączenia własnej tradycji Tonga z muzyką panafrykańską, z elementami rapu, ska, brzmień afro-kubańskich czy soukous – nazywanej afrykańską rumbą. Zespół pochodzi z Victoria Falls w Zimbabwe. Proponuje ekscytującą mieszankę tradycyjnych i współczesnych brzmień. Jego członkowie wychodząc od dawnych lokalnych rytmów zmierzają ku brzmieniom, w których elektryczne instrumentarium i rozwiązania typowe dla zachodniej muzyki wzmacniają przekaz grupy. Podstawowym źródłem ich inspiracji jest własna kultura polenienia Tonga. Zespół funkcjonuje na muzycznej scenie od 2001 roku. Należy dziś do grona cenionych i najbardziej obiecujących grup południowej części Afryki

Przełomowym momentem dla grupy było zwycięstwo w 2008 roku w międzynarodowym festiwalu Music Crossroads w Malawi. Dzięki temu sukcesowi, artyści z powodzeniem koncertowali w ponad czterdziestu krajach na całym świecie od Europy przez Australię po Amerykę. W 2009 roku Mokoomba zarejestrowała swój pierwszy album „Kweseka-Drifting Ahead” (i pochodzący z niego przebój „Messe Messe”), którego producentem był holenderski DJ Gregor Salto. Płytę zrealizowano jako część kampanii walki z ubóstwem.

Muzyka Mokoomby zapewne zachwyci słuchaczy pamiętających świetny ubiegłoroczny koncert Manou Gallo. Ta znakomita artystka była producentką kolejnej z płyt zespołu, wydanej w 2012 roku „Rising Tide”, która zyskała rewelacyjne oceny w prestiżowych mediach takich jak Songlines, fRoots czy Guardian.

Członkowie grupy są bohaterami poświęconego im filmu „Mokoomba-From One River Bank To Another“, który zrealizowali Frank Dalmat i Francis Ducat. Opowiada on historię grupy Mokoomba w kontekście relacji między kulturą a rozwojem gospodarczym południa Afryki.

Rick Sanders, dziennikarz prestiżowego fRoots Magazine porównywał głos i charyzmę śpiewającego w zespole Mathiasa Muzazy do najwybitniejszych afrykańskich, takich jak wokalistów Geoffrey Oryema, Kanda Bongo Man czy Baaba Maal.

Członkowie zespołu:
Mathias Muzaza
Ndaba Coster Moyo
Miti Mugande
Trustworth Samende
Donald Moyo
Abundance Mutori

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page