top of page
Madame_Baheux[1].jpg

Madame Baheux  [Serbia/Bośnia/Bułgaria/Austria]

Jelena Popržan z Serbii, Ljubinka Jokić z Bośni, Maria Petrova z Bułgarii oraz Lina Neuner i Dee Linde z Austrii: cztery głosy, szesnaście strun, trzy smyczki plus perkusja i bębny. Ich muzyka jest zabawna i szalona, świeża, kobieca i zuchwała. Przedstawiają chwytliwe piosenki ludowe z Bułgarii, Serbii, Bośni i Macedonii we własnych, odświeżających aranżacjach, autorskie kompozycje członkiń zespołu, a także pieśni Ewana MacColla, Bertolta Brechta i Georga Kreislera.

 

Korzenie artystek sięgają Europy Południowo- Wschodniej i oczywiście ma to wpływ na repertuar zespołu. Dodajmy, że dwie nie-cudzoziemki (Lina Neuner i Dee Linde) podkreślają, że przyjechały do Wiednia z austriackiej wsi. Kwintet sięga jednak daleko poza granice, które zakreśla pochodzenie jego członkiń. Wyraz artystyczny ich twórczości jest różnorodny i odwołuje się do wielu stylów, na przykład jazzu, rocka, ambitnej piosenki i innych gatunków. Recenzenci twierdzą, że członkinie Madame Baheux wraz ze swoim pojawieniem się na scenie przyniosły coś nowego, coś, co odurza, pobudza, wywołuje śmiech, coś, co porusza ciało, umysł i serce.

 

Madame Baheux wygrały austriacki konkurs World Music Awards 2014, a ich debiutancki album dostał się do czołowej dwudziestki zestawienia World Music Charts Europe.

Członkowie:
Jelena Popržan - altówka, śpiew
Ljubinka Jokić - gitara, śpiew
Dee Linde - wiolonczela, śpiew
Lina Neuner - kontrabas, śpiew
Maria Petrova - perkusja, instrumenty perkusyjne

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page