top of page
maciej_fortuna.jpg

Maciej Fortuna Quartet  [Polska]

 

Czołowy polski trębacz jazzowy i jego międzynarodowy kwartet w repertuarze inspirowanym polską muzyką ludową zapisaną przez Kolberga. Wszystko zaczęło się pozornie przypadkowo...

W grudniu 2013 roku Maciej Fortuna odbywał trasę koncertową po Polsce ze swym amerykańskim kwartetem, który współtworzyli: Mack Goldsbury, Eric Unsworth i Frank Parker. Pewnego dnia kontrabasista Eric Unsworth przewrócił się, niszcząc swój instrument i uszkadzając saksofon Goldsbury’ego. Wypożyczone, rezerwowe instrumenty brzmią zupełnie inaczej od dotychczasowych, kontynuowanie trasy według wcześniejszego pomysłu nie ma zatem sensu. Fortuna wymyśla odkrywczy plan awaryjny. Z poznańskiej Akademii Muzycznej wypożycza kilka tomów dzieła Kolberga, rozdaje kolegom i każe wybrać po dwa utwory. Dorzuca własne kompozycje i tak oto rodzi się „Zośka” – mająca swe źródło w polskiej muzyce ludowej, a zagrana z amerykańskim wyczuciem jazzu. Wydana wiosną tego roku płyta spotkała się ze znakomitym przyjęciem.

Maciej Fortuna koncertował i nagrywał m.in. w awangardowym elektronicznym duecie z An On Bast, a także z jazzowym pianistą Krzysztofem Dysem. Nagrywa solo, z autorskim triem, a także własnymi grupami Ethno Quartet i Acoustic Quartet. Chętnie podejmuje też współpracę z innymi artystami. Kilka miesięcy temu wydał album „Jazz From Poland vol. 1”, będący, jak mówi sam tytuł, pierwszą częścią z planowanej kolekcji autorskich spotkań z klasyką krajowego jazzu. Po „Zośce” ukazała się jeszcze płyta „Jazz” nagrana przez autorskie trio. Podczas poznańskiej Ery Jazzu zagrał w kwietniu kompozycje Krzysztofa Komedy w duecie z Krzysztofem Dysem.


Zespół tworzą:

Maciej Fortuna – trąbka
Jakub Skowroński – saksofon tenorowy i sopranowy
Charles Sammons – kontrabas
Eric Vaughn – perkusja

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page