Adam Strug w programie Leśny bożek  [Polska]


Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, autor piosenek, poeta, kompozytor muzyki teatralnej oraz filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki oraz pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Występując ze swym autorskim repertuarem zdobył nagrodę I stopnia im. Czesława Niemena oraz nagrodę TV Polonia na festiwalu Nowa Tradycja w roku 2008. W 2012 roku wydał debiutancką płytę z tymże autorskim repertuarem – Adieu , która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku. W 2014 ukazał się kolejny album: Strug Leśmian Soyka – we współpracy ze Stanisławem Soyką, który zagrał na fortepianie i zaśpiewał w chórkach. Za teksty – zgodnie z tytułem wydawnictwa – posłużyły poezje Bolesława Leśmiana, do których muzykę skomponował i piosenki zaśpiewał Strug. Rok później artysta przedstawił płytę Mysz, która była owocem kooperacji z innym czołowym polskim muzykiem – Wojciechem Waglewskim. Ten ostatni został producentem krążka, zagrał na gitarach i zaśpiewał w jednym utworze. Pozostałe partie wokalne należały do Adama Struga, który skomponował muzykę do całości i napisał teksty do części piosenek zamieszczonych na płycie.

Podczas tegorocznego festiwalu artysta zaprezentuje przede wszystkim materiał ze swej czwartej autorskiej płyty Leśny bożek. Piosenki na niej zawarte mówią o antynomiach ludzkiego losu: miłości, śmierci, nadziei i rozczarowaniu. W warstwie literackiej, obok tekstów Struga, odnajdujemy wiersze Leśmiana, Staffa, Asnyka i poety ludowego Jana Pocka. W warstwie muzycznej – w całości skomponowanej przez autora – dają znać o sobie fascynacje polską muzyką tradycyjną i melodyką Bliskiego Wschodu. Cechami tej płyty są liryka i minimalizm. Autor częstokroć deklaruje, że jego utwory służyć mają wspólnemu śpiewaniu wierszy poetów polskich i obcych.

Podczas tegorocznego festiwalu wystąpi także z solo z pieśniami kurpiowskimi.

Adam Strug – śpiew, akordeon
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Michał Żak – klarnet
Max Mucha – kontrabas
Mateusz Kowalski – mandolina, tara, śpiew
Wojciech Lubertowicz – instrumenty perkusyjne

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

© Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie | 2020