top of page
Lassatil_Abballari.jpg

​Lassatil Abballari  [Włochy]

Główną artystyczną ideą, która towarzyszy funkcjonowaniu zespołu Lassatil Abballari jest  chęć skłonienia publiczności do tańca, poruszania się, wyrażania swoich naturalnych instynktów poprzez tradycyjne formy tanecznej ekspresji.

Członkowie zespołu są przekonani, że słuchacze / odbiorcy unoszeni przez muzykę i rytmy tradycyjnych tańców mogą jednocześnie zanurzyć się w tym, co najpiękniejsze z przeszłości, a przy okazji wciąż pozostawać w teraźniejszości. Bezpośrednie  doświadczenie tańca lub przynajmniej samego zasłuchania się w muzyce tradycyjnej pozwala przy okazji świetnie zdystansować się wobec codzienności.

 

Pomagają w tym proste, a porywające i dynamiczne rytmy oraz emocjonalne melodie wygrywane na takich instrumentach, jak tamburyn, gitara, akordeon, flet, ale także wywodzące się z różnych części Europy rozmaite wersje dud: włoska zampogna, dudy szkockie czy galicyjska gaita. Dzięki proponowanej przez zespół formule publiczność nie stanowi jedynie grona pasywnych słuchaczy, ale staje się istotną i aktywną częścią spektaklu.

 

Drogą do tego są tańce takie, jak m.in. francusko-belgijski bourree, galicyjskie muiñeire i alborade, bretoński andrò, dalej tarantelle, pizziche i tammurriate z południowych Włoch, tańce żydowskie i wschodnioeuropejskie, irlandzkie jigi i reele oraz inne. Spotkanie z zespołem to kilkadziesiąt minut muzyki i tańca, w czasie których można zobaczyć oraz usłyszeć instrumenty i muzykę z wielu krajów europejskich.

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2019.

bottom of page