Maciej Rychły i Kwartet Jorgi [Polska]
środa 27.07 | 19.00 | PWST, ul. Straszewskiego 22
Kwartet Jorgi [Polska] / "Ptaki" - wystawa Macieja Rychłego
"Drewniane ptaki powstały podczas pisania muzyki do komedii Arystofanesa „Ptaki“. U Arystofanesa ptaki są uzurpatorami, są pośrednikami myśli skierowanych do nieba. W komedii charaktery są wyraziste, oczywiste aż do śmiechu. Odczuwałem przymus budowania drewnianych ptaków podczas konstruowania ptasich melodii". [Maciej Rychły]
Maciej Rychły studiował i wykładał psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak pewnego dnia postanowił odmienić swoje życie. Ruszył w drogę, szukając spotkań i brzmień. Przeszedł Karpaty - polskie, ukraińskie i Bałkany ucząc się po drodze grania od artystów ludowych. Wrócił do kraju z plecakiem pełnym oryginalnych tematów muzycznych. Z bratem Waldemarem Rychłym w 1982 roku założył Kwartet Jorgi, specjalizujący się w etnicznych brzmieniach, zwł. z terenów Polski i Ukrainy; nie stroniący jednak od inspiracji celtyckich, afrykańskich, muzyki jazzowej i klasycznej. Kluczową rolę odgrywają partie improwizowane. Sami twórcy określają swój styl jako "muzykę zielonej fali". Osobną dziedziną kreacji Macieja Rychłego jest rekonstrukcja instrumentów. Pracował nad odtworzeniem wczesnośredniowiecznych aerofonów (jego prace na ten temat wydała Polska Akademia Nauk), w 1993 r. wraz z archeologiem i historykiem Witoldem Migalem zbudował (przy użyciu kościanych i kamiennych narzędzi, pracując w blokach neolitycznego krzemienia w prastarej kopalni pod Opatowem) starożytny instrument zwany "litofonem". Od 1990 r. artysta poświecił się w całości muzyce, rezygnując z wykładania na UAM. Pracował nad oprawą muzyczną do licznych spektakli, m.in. do słynnych "Metamorfoz" Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz filmów: "Ballada o człowieku spokojnym", "O myśliwym i leśnym duchu", "Szepty wiatru", "Litofon".
Na ROZSTAJACH 2011 Kwartet Jorgi zagra w składzie:
Kuba Pogorzelski - djembe
Waldemat Rychły - gitara
Janusz Brych - saksofon sopranowy
Maciej Rychły - instrumenty pasterskie
poniedziałek 25.07 | 21.00-22.00 | Klub Festiwalowy – Rotunda, ul. Oleandry 1
szkoła na rozstajach - Maciej Rychły [Polska]: "Muzyka z Obrazów"
Maciej Rychły: "Podczas podróży często odwiedzałem muzea i galerie. Przyglądając się uważnie obrazom malarstwa europejskiego stwierdziłem, że szczególnie w martwych naturach, scenach rodzajowych czy w malarstwie o treści religijnej od renesansu do końca XIX-go wieku, została utrwalona ogromna ilość kart z zapisami nutowymi. Być może niektóre kompozycję przetrwały do naszych czasów tylko w ten sposób? To zaskajujące „odkrycie“ zainspirowało mnie do stworzenia projektu "Muzyka z Obrazów". Celem tego projektu jest „rozkodowanie“ muzyki z wybranych obrazów polskiego i europejskiego malarstwa i przygotowanie prezentacji z udziałem muzyków grających „rozkodowaną‘ muzykę. Zagrana muzyka nie jest więc dowolną impresją na temat epoki z której pochodzi obraz, ale jest precyzyjnie wywiedziona z obrazu. Usłyszymy muzykę zapisaną przez Hieronima Boscha (1450-1516) na tyłku nieszczęśnika w obrazie "Piekło Muzykantów" namalowanym na prawym wewnętrznym skrzydle tryptyku "Tysiącletnie Królestwo". Zabrzmi burdonowa muzyka francuskiej tawerny jaką zapisał J.Ch. Oudry (1594-1652), a także niderlandzkie menuety Edwarda Colliera (1640-1706). Usłyszymy polską muzykę narodową, którą Giuseppe Marchi umieścił na portrecie Izabeli Czartoryskiej na mezzotincie z 1777 roku. Całość spotkania zwieńczy motyw pieśni "Home Sweet Home" zapisany przez Charlesa H. T. Constantiniego (1804-1860) na obrazie znajdującym się w Art Gallery of South Australia w Adelajdzie".
wykonanie:
Mateusz Rychły – cister, gitara
Maciej Rychły – flety, dudy, sierszeńki