top of page

Kviecien & Nasta Niakrasava [Białoruś]

 

NOC PIEŚNI: spotkanie z udziałem artystów z Ukrainy, grupy Kviecien i in.

21.07, godz. 23.00 | Klub Festiwalowy | Kolanko nr 6 | Kraków | ul. Józefa 17

KONCERT: 23.07, godz. 20.00 | Klub Festiwalowy | Kolanko nr 6

 

* warsztaty pieśni białoruskich oraz warsztaty tańców białoruskich

23.07, godz. 16.00-18.00 | Klub Festiwalowy | Kolanko nr 6 | wstęp wolny

Zespół Kviecień zajmuje się rekonstrukcją białoruskiego tradycyjnego śpiewu i technik wokalnych różnych regionów Białorusi w oparciu o nagrania archiwalne i własne badania terenowe. Repertuar zespołu składa się z pieśni obrzędowych dorocznych i lirycznych, które zachwycają barwnymi współbrzmieniami i przestrzennością. Współtworzące grupę trio instrumentalne: Dzianis Suchi, Staś Čuvas, Jauhen Baryšnikaŭ - czerpie z dudarskich tradycji XIX i XX w. Nie siląc się na akademizm muzycy zwracają przede wszystkim uwagę na szczerość i naturalność przekazu. Dzianis Suchi – to jeden z największych mistrzów zarówno wyrobu jak i tradycyjnej maniery grania na dudach i skrzypcach. Staś Čuvas - dudziarz i skrzypek, uczeń Dzianisa Suchego. Jauhen Baryšnikaŭ - gra na instrumentach perkusyjnych i dudach, zgłębia tajniki tradycyjnego akompaniamentu na bębnie, naucza o dudziarskich tradycjach. Wszyscy trzej - są aktywnymi członkami nieformalnego Białoruskiego Klubu Dudziarzy - stowarzyszenia dudziarzy i twórców instrumentów na Białorusi. 

 

Na „Rozstajach” Kviecień zaprezentuje białoruskie tradycyjne pieśni i muzykę instrumentalną; będzie też można wziąć udział w tradycyjnych białoruskich zabawach i nauczyć się tradycyjnych tańców.


Nasta Niakrasava – śpiew

Taćciana Tkačova – śpiew

Dzijana Buchałka – śpiew

Taćciana Sieńko – śpiew

Dzianis Suchi - dudy, skrzypce

Staś Čuvas - dudy, skrzypce

Jauhen Baryšnikaŭ - dudy, perkusjonalia

Nasta Niakrasava - białoruska wokalistka pochodząca z Polesia. Od lat zajmuje się muzyką białoruskiego Polesia, wyjeżdża na badania terenowe na Białoruś i polskie Podlasie. Jedna z pierwszych młodych artystek, która z tradycyjnymi pieśniami białoruskimi a capella wyszła na profesjonalną scenę. Zainicjowała działalność zespołu rekonstrukcji ludowych pieśni i tańców białoruskich Kviecień na Uniwersytecie w Mińsku. Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali, laureatka prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix oraz Nagrody im. Czesława Niemena 12. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2009. W lipcu 2011 roku ukazała się płyta zespołu FolkRoll i Nasta Niakrasava pod nazwą "Vir", wydana przez Polskie Radio. Współtworzy wokalnie międzynarodowy projekt 'R.U.T.A. na Uschod' z udziałem artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy.

bottom of page