top of page
Kukurba-Sowiski-Project.png

Kukurba & Słowiński Project [Polska]

Spotkanie znanego z formacji Kroke wirtuoza altówki, wokalisty – Tomasza Kukurby i Stanisława Słowińskiego – jednego z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia. Podczas premierowego koncertu usłyszymy przede wszystkim autorskie kompozycje liderów zespołu, nie zabraknie także nowych aranżacji znanych już utworów; ich autorska propozycja czerpie z tradycji jazzu, rocka i muzyki świata.

Tomasz Kukurba: „Tak, jak by pewnie stwierdził każdy muzyk, artysta, człowiek sztuki, będę tworzył dopóty, dopóki będę szukał tego czegoś, czego nawet nie umiem nazwać do końca” – mówił Tomasz Kukurba w książce poświęconej grupie Kroke, wydanej w ćwierćwiecze istnienia tej legendarnej formacji. Dalej dodawał: „Na razie szukam wciąż tej drogi, nie dlatego, że chciałbym ją znaleźć, ale dlatego, że muszę. Bo mnie po prostu wzywa…”.  Słowa te można potraktować również jako motto jego najnowszych działań. Kukurba, artysta znany w Polsce i w świecie, frontman zespołu Kroke, altowiolista, autor charakterystycznych wokaliz, postanowił – nie rezygnując oczywiście z występów w swym macierzystym zespole – spróbować sił w autorskim repertuarze i łącząc siły ze Stanisławem Słowińskim zbudować program stanowiący fuzję dwóch niezwykle barwnych i różnorodnych muzycznych światów. Na artystycznym szlaku Kukurba jako muzyk Kroke i w ramach projektów tria spotykał dotychczas takich artystów, jak Nigel Kennedy, mongolska artystka Urna Chahar-Tugchi, Peter Gabriel, Natasha Atlas, Amir John Haddad, Anna Maria Jopek, Tomasz Stańko, a na forum polskiej sceny muzycznej współpracował m.in. z Grzegorzem Turnauem, Magdą Umer, Ewą Bem, Joanną Słowińską, Renatą Przemyk.

Stanisław Słowiński: Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny; jeden z najbardziej aktywnych twórców europejskiej sceny muzycznej. Jako lider autorskich projektów koncertuje regularnie na scenach całego świata. Z autorskim materiałem zadebiutował albumem "Landscapes too Easy to Explain", który ukazał się międzynarodowej dystrybucji nakładem prestiżowego wydawnictwa Hevhetia. Podczas premierowej trasy koncertowej odwiedził ze swoim zespołem wiele krajów europejskich, wziął też udział w największej w historii polskiej jazzowej trasie koncertowej w Chinach – Jazzpopolsku. Kolejny autorski album "Visions | Between Love and Death" nagrany z grupą Stanisław Słowiński Sextet spotkał się z uznaniem krytyków i publiczności, a jego premierowa trasa koncertowa objęła kilkadziesiąt koncertów na terenie wielu krajów Europy i Azji. Poza działalnością koncertową niezwykle aktywny również jako kompozytor, aranżer, producent muzyczny; dyskografia z jego udziałem: wykonawczym, kompozycyjnym, autorskim i „gościnnym” – to już kilkadziesiąt albumów. Jest też twórcą muzyki filmowej i teatralnej.

 

Tomasz Kukurba – altówka, wokal, flety

Stanisław Słowiński – skrzypce

Franek Raczkowski – instrumenty klawiszowe

Justyn Małodobry – kontrabas

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2019.

 

bottom of page