top of page
Kujawska_Atlantyda_Zdzislaw_Piernik.jpg

Kujawska Atlantyda (Justyna Piernik/Zdzisław Piernik/Danuta Kaczmarek/Janusz Prusinowski Kompania/Warszawa Wschodnia)  [Polska]

Ojciec: Zdzisław Piernik – wybitny wykonawca i twórca muzyki współczesnej; córka: Justyna Piernik – ceniona interpretatorka i miłośniczka muzyki tradycyjnej, ludowej. Proponują projekt, który jest szukaniem własnych kulturowych i rodzinnych źródeł. Wspiera ich grono przyjaciół, także cenionych na muzycznych scenach: zespół Warszawa Wschodnia, Janusz Prusinowski Kompania oraz ludowa pieśniarka ze Śmiłowic - Danuta Kaczmarek.
 

Kujawska Atlantyda to niezwykłe podsumowanie muzyczno-społecznego eksperymentu - próby zrekonstruowania, zinterpretowania na nowo i ożywienia w naturalnym kontekście dawnej tradycyjnej muzyki kujawskiej. 

W programie znajdą się pieśni obrzędowe, liryczne, taneczne, przyśpiewki, zabrzmią wyrafinowane kujawiaki, chodzone i oberki. Koncert, który swoją premierę miał w 2014 na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, jest wynikiem wielu lat poszukiwania kujawskiego idiomu muzycznego - zarówno w śpiewie, jak i muzyce instrumentalnej.

Opowiada Justyna Piernik: „Na Kujawach obecnie pozostało już bardzo niewielu muzykantów, kultywujących lokalną muzykę z jej charakterystycznymi cechami stylistycznymi. Inspiracją do zgłębienia tematu stały się wspomnienia mojego Taty, muzyka, urodzonego na wsi w tym regionie, który w dzieciństwie grał na skrzypcach, kupionych mu przez ojca. Przed wojną ojciec Taty, mój dziadek, śpiewał i grał na basach ze swoim bratem, skrzypkiem i harmonistą, podczas domowych potańcówek. Tata jednak w latach 50-tych XX wieku, jak wielu ludzi ze wsi w tamtym czasie, postanowił wyjechać z Kujaw i kształcić się w szkołach muzycznych. Stał się tubistą; solistą, wykonawcą muzyki klasycznej i współczesnej, improwizatorem, zamieszkał w Warszawie i o swoich korzeniach muzycznie zapomniał. Przypomnieliśmy sobie o nich wspólnie na początku XXI wieku, kiedy zaczęłam zajmować się śpiewem tradycyjnym innych krajów i regionów Polski”.

Wykonawcy:

Justyna Piernik - śpiew
Zdzisław Piernik - tuba
Danuta Kaczmarek - śpiew

Janusz Prusinowski Kompania w składzie:

Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, lira korbowa, harmonia
Piotr Piszczatowski – baraban, skrzypce sekund
Piotr Zgorzelski – basy, kontrabas, taniec

Warszawa Wschodnia w składzie:
Justyna Piernik, Joanna Górska, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Monika Walenko-Ilitsang, Cezary Szymański, Taras Szumejko 

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page